EliškaG

Je tu nějaký odborník na Excel?

Potřebovala bych pomoci s formátováním v excelu. Zkoušela jsem se tím prokousat, ale na tohle nemůžu přijít: Mám například buňky B1 až B31 Potřebuji, aby se mi barevně zbarvili buňky pokud součet nějakých přesáhne určitou hranici. Bunky jsou označené dny v týdnu tedy Pondělí- Neděle a takto se dny opakují až do konce daného měsíce (31 buněk) a já potřebuji ab mě to barevně upozornilo, pokud v daném týdnu přesáhne hodnota vepsaných čísel třeba hranici 45. Tedy: Buňka B1 – Pondělí bude mít hodnotu 30, Buňka B2 – úterý bude mít hodnotu 10, Buňka B3 středa bude prázdná a buňka B4 čtvrtek bude mít hodnotu 6 tak se buď buňka B4 nebo všechny buňky do konce týdne tedy do B7 neděle zbarví třeba do červena. V podmíněném formátování to nemůžu nikde najít. Prosím poraďte.

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

… nevím jak v exelu se to jmenuje, ale OO k tomu je podmíněné formátování …

… podmíněné formátování je buď vztaženo k hodnotě dané buňky, nebo vzorcem k jakékoliv jiné či jiným či oné buňce … to znamená vzorcem suma týdne větší než hodnota …

Další odpovědi
anonym

Tady je video návod
https://youtu­.be/vM86y8NzoL8

(excel ale k dispozici nemám, návod je pro LibreOffice CALC, mělo by to být ale velmi podobné)

ještě jeden postup je zde https://youtu­.be/PnWEtw04b5A
ten ukazuje jak udělat formátování závislé na celkové hodnotě skupin buněk (napříkad součtu hodnot v celém týdnu), to je pak třeba využít v podmíněném formátování i vzorec a nezůstávat jen u triviální závislosti na hodnotě té samé buňky

Alesh

Nic složitého to není, je to jednoduché podmíněné formátování.
Označíš rozsah, kde chceš pravidlo uplatnit, vybereš pravidlo, že hodnota je větší než 45, nastavíš formát a hotovo.

Zdroj: https://office­.lasakovi.com/ex­cel/formatova­ni/ms-excel-podminene-formatovani-2010/

Edison

Do podmínky lze dát i vzoreček. Tedy jestliže součet buněk překročí stanovenou hodnotu. Mimochodem… tu hodnotu bych dal do další buňky, třeba B32. Pak by podmínka vypadala: „pokud suma B1-B7 je větší než B32…“ Místo „je větší“ je rovněž možno mít třeba „je větší nebo rovno…“ a další podobné podmínky.

Odkazování na jiné buňky může mít výhodu, že pokud změníte limit v buňce B32, změní se formátování ve všech dotčených buňkách podle nové podmínky bez nutnosti přepisovat všechny dotčené buňky. To předejde omylům.

ivzez

Je to v podmíněném formátování a je to jednoduché.
Jen musíte zvolit vhodnou podmínku (vhodný vzorec).
_______
Doplňuji (k upřesnění otázky v diskuzi):

Do všech buněk, v nichž se má změna projevit, musíte
jako podmínku vložit součet buněk, jichž se to týká.

Mc Merkurion

… vysvětlí mně někdo, kdo je tedy autorem videa a proč zmizely odpovědi?

ivzez

Kam zmizely odpovědi Vojty24 a Ge0rge?

Mc Merkurion

… jak jsem psal níže, zmizela ge0rgova odpoveď s odkazem na video na jeho kanále a v diskuzi odkazuje Vojta24 na to stejné video na Uložto >>> je to nějaké divné, psal jsem ge0rgovi jak to je, ale nereaguje a na oněch www stránkách má mrtvo … docela by mne zajímalo, jak to teda bylo a kdo co skryl …

Mc Merkurion

@Vojta24: … je až s podivem, že máte s ge0rgem stejnou tapetu i složky na monitoru, nebo jde o jednu osobu, či někdo loupil ??? kdopak mi odpoví ???

Mc Merkurion

… smím se zeptat, kam zmizela ge0rgova odpověď s odkazem na toto video: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=vM86y8NzoL8&fe­ature=youtu.be ???

EliškaG

pro Alesh – to co píšete zobrazí nastavený formát jen pokud je to číslo větší než 45 v jedné buňce, ale já potřebuji, aby to zbarvovalo až ten týdenní limit překročí v součtu 45. takže součet sedmi buněk v okamžiku kdy překročí 45 se klidně všech 7 buněk zbarví – ne jen když ta hodnota překročí v jedné buŃce.

ivzez

Do podmínky musíte vložit součet, nejen buňku.
(Viz doplnění mé odpovědi.)

Vojta24

zkuste ještě mrknout na tento video návod, třeba to pomůže https://uloz.to/fi­le/nLlMqt9EwVvh/po­krocilejsi-podminene-formatovani-s-vyuzitim-vzorcu-a-agregacni-funkce-libreoffice-calc-alias-excel-mkv (vhodný přehrávač: VLC)

Vojta24

jo takhle, tak to se omlouvám i já, ten video návod co jsem poslal se tím pádem netýká takto upřesněného dotazu. Takže máte v prvním sloupci dny a v dalších sloupcích pak v příslušném řádku toho dne nějaká čísla, jejichž součet vás zajímá … proč tedy do druhého sloupce nedáte sumy všech dalších buňek v řádku a na tuto sumu pak neuplatníte to podmíněné formátování ?