paul1

Je třezalka tečkovaná vhodná jako krmivo pro králíky?

Namnožila se nám třezalka mezi malinami, chtěl jsem ji vyhodit (trošku jsme předtím nasušili na čaj), ale jeden známý mi řekl, že je vhodná jako krmivo pro králíky a to čerstvá i jako sušená. Díky za rady, Pavel

Odpovědi
marci1

Ano, je pro králíky vhodná. Má zklidňující účinky.
http://www.kra­lici.cz/pages­.asp?f=krmeni

Kepler

Je to léčivka s obsahem fyziologicky účinných látek, takže opatrně. V menším množství snad nezaškodí. Viz otravy u zvířat: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/T%C5%99ezal­ka_te%C4%8Dko­van%C3%A1#Otra­vy_u_zv%C3%AD%C5%99at

EKSOT123

Marci, ano je důležité, aby králíci nebyli ve stresu :D :D. Souhlasím s Keplerem, ale určitě není nějak zvlášť nebezpečná. Dokupy s ostatní trávou v pohodě. Něco se mě plete, že pro člověka by mohla vyvolat trochu problémy při opalování na slunci. Ale třeba jsem to popletl.
Když si rozetřete žluté květy na ruku nebo na papír, tak to udělá výrazné fialové šmouhy od hypericinu asi. Prý bývalo záhadou, proč krávy na pastvě koncem června kolem svátku narození Jana Křtitele mívaly načervenalé mléko. Ano, na záhadu „Svatojánského mléka“ se přišlo, třezalka začíná kvést asi v půli června.

EKSOT123

Nejjistější by bylo dávat králíků na uklidnění spolu s třezalkou dávat chroupat makovice. :) Možná se smějete, ale divocí zajíci dovedou záhon mladého máku pěkně spást. Zajímalo by mě, jestli to pak na ně má nějaký efekt.