Bacil46

Je trestné vystavení faktury na neexistující osobu?

Dobrý den, syn který má 17 let, vystavil fakturu za poskytnuté služby jedné firmě jako fyzická osoba. Na faktuře ovšem uvedl smyšlené jméno, ale svůj bankovní účet a peníze již přijal. Jak v této situaci postupovat? Jedná se o částku 2.500 Kč. Kontaktovat tu firmu a říct jim o tom, nebo to nechat být?
Děkuji za rady

Odpovědi
Drap

Nebylo to nic rozumného. Osobně bych asi riskoval a částku 2500 nechal být.

Hlada

Rozhodující je, zda je syn podnikající osoba, která vede účetnitví či nikoli. Jestli není podnikatel, nemůže vystavit fakturu. Jestli vede daňovou evidenci, tak faktura není daňovým dokladem.
Pokud někdo proplatil smyšlenou fakturu, byla to jeho chyba. Při případné daňové kontrole by se takový výdaj stal daňově neuznatelný.

Pepa25

Rozumím tomu dobře, že syn poskytl nějaké firmě službu, ale protože nemá živnosťák, tak si peníze nechal poslat na svůj účet, ale pod falešným jménem?