Kazatel

Je trestné, v rámci vyjádření názoru, vyvěsit na veřejné místo představitele státu, či politika, na šibenici?

Nejlepší odpověď
Dochy

Ano, jakékoli věšení politiků na šibenici je v našem právním řádu kvalifikováno jako vražda či pokus o vraždu.

Další odpovědi
elkon

Tohle napadne jen nemyslícího hlupáka.

aliendrone

Kde žiješ? Ani k tomu nemusíš mít reálného politika, či jeho figurínu/obrázek. Stačí jen hrozit oprátkou (držet ji v ruce) a v tu ránu máš jistý flastr! POKUD tedy nejsi havloidní dem(ent)okrat, ti samozřejmě mohou vyvěšovat plakáty s Putinem v pytli a vůbec cokoliv, protože oni mají VŽDYCKY PRAVDU a jsou NAD zákonem.

Říká se tomu DEMOKRACIE, ve skutečnosti jde o dem(ent)okra­cii. :(

Je to STEJNÉ jako za minulého režimu, zákony jsou jen cár papíru (a v dnešní době JEŠTĚ VÍC, než tenkrát). :( :( :(

Filip84

Není, proč by mělo být?

Politik je veřejně činná osoba. Je za to své veřejné „působení“ dobře zaplacen a jde do té veřejné funkce s risikem, že bude muset snést typově větší míru kritiky a zásahů do své osobní integrity a soukromí, než někdo, kdo se veřejně vůbec neangažuje.

K tomu patří i, například, karikatury, mezi které obrázek politika na šibenici patří. Otázka, samozřejmě, je, jestli už to není „přes čáru“, ale to trestní právo nezajímá. Pořád je to veřejně činná osoba, o které je spousta lidí přesvědčena, že jim zasahuje znatelně do života, a tak to prostě musí strpět.

Tohle je spíše záležitost ethická, ovšem u „plebsu“ hledat nějaký ethos je, no, minimálně velmi naivní. A ethiku právo řeší v opravdu hrubém a základním rámci a trestní právo ji nesmí řešit vůbec, od toho opravdu není.

plebs

Co není zakázáno je dovoleno

paul1

Teď není, ale pamatuji na májové průvody za minulého režimu, kdy na alegorických vozech byly na šibenicích zavěšeny různé figuríny znázorňující kapitalisty, americké politiky atd.

aliendrone

Filip84, paul1 >>> Když tvrdíte, že to NENÍ trestné, tak jste v OBJEKTIVNÍM ROZPORU S REALITOU. Trestné TO JE, protože již padaly tresty (např. za přimalování rohů na předvolební plakát s politikem, i za to vystavování SAMOTNÉ oprátky [přirozeně bez politika či jeho obrázku/figuríny].

U paula1 je to jasné, tam to řešit nebudu, ale Filip84 by to mohl objasnit. ;) :)

Dochy

Pokud si pamatuju ten případ s rohama, tak odsouzení nebylo za rohy politikova, ale za poškození cizí věci (plakátu)

aliendrone

Dochy>>> Popravdě tohle už přesně nevím, ale JESTLI ANO, tak O TO HŮŘ! Nebo spíš „nic nového pod Sluncem“, protože VYRÁBĚT z politických činů činy KRIMINÁLNÍ nám šlo skvěle i za komančů. Venkoncem jak v nepokrokovějším, tak i v nejdemokra­tičtějším systému lidé přeci „nemají důvod“ páchat politické zločiny, natož aby mohli existovat političtí věznové. ROFL!!! ;) :D :D

Filip84

Dochy: Ano, nebo lze i tak.

Ono vůbec mediální obraz kaus s realitou nemá moc společného.

Filip84

aliendrone: To je jednoduché: trestní řízení před soudem je dispositivní, tedy, ne úplně, jako občanskoprávní rok, ale v zásadě je.

Zástupce státní přednese obžalobu, navrhne nějaké důkazy, a je na obžalovaném, jak se bude hájit, zda sám, nebo s obhájcem, a jaké důkazy bude navrhovat, jak bude argumentovat, zda bude vypovídat, a v případě, že ano, zda odpoví.

Soud pak vydá rozsudek, nějaký. A, opět, obě strany se mohou odvolat, pak dovolat, pak se může obžalovaný obrátit na Ústavní soud, ESLP atp.

To, že „padaly tresty“, velice často znamená trestní příkaz. Český soudce je, tedy většinou, výjimky jsou všude, konformista v tom nejhorším smyslu slova, takže, pokud to jde, zkusí to: vydá trestní příkaz, bagatelní trest, má to bez práce, to samé zástupce státní a činec si ušetří cestu a náklady, ne? 🙂

Mezi theorií a praxí je značný rozdíl! 🙂