Avatar uživatele
Kazatel

Je trestné, v rámci vyjádření názoru, vyvěsit na veřejné místo představitele státu, či politika, na šibenici?

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? paul1, Mravenec, aliendrone, Filip84 před 13 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Dochy

Ano, jakékoli věšení politiků na šibenici je v našem právním řádu kvalifikováno jako vražda či pokus o vraždu.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
elkon

Tohle napadne jen nemyslícího hlupáka.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

Kde žiješ? Ani k tomu nemusíš mít reálného politika, či jeho figurínu/obrázek. Stačí jen hrozit oprátkou (držet ji v ruce) a v tu ránu máš jistý flastr! POKUD tedy nejsi havloidní dem(ent)okrat, ti samozřejmě mohou vyvěšovat plakáty s Putinem v pytli a vůbec cokoliv, protože oni mají VŽDYCKY PRAVDU a jsou NAD zákonem.

Říká se tomu DEMOKRACIE, ve skutečnosti jde o dem(ent)okra­cii. :(

Je to STEJNÉ jako za minulého režimu, zákony jsou jen cár papíru (a v dnešní době JEŠTĚ VÍC, než tenkrát). :( :( :(

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Filip84

Není, proč by mělo být?

Politik je veřejně činná osoba. Je za to své veřejné „působení“ dobře zaplacen a jde do té veřejné funkce s risikem, že bude muset snést typově větší míru kritiky a zásahů do své osobní integrity a soukromí, než někdo, kdo se veřejně vůbec neangažuje.

K tomu patří i, například, karikatury, mezi které obrázek politika na šibenici patří. Otázka, samozřejmě, je, jestli už to není „přes čáru“, ale to trestní právo nezajímá. Pořád je to veřejně činná osoba, o které je spousta lidí přesvědčena, že jim zasahuje znatelně do života, a tak to prostě musí strpět.

Tohle je spíše záležitost ethická, ovšem u „plebsu“ hledat nějaký ethos je, no, minimálně velmi naivní. A ethiku právo řeší v opravdu hrubém a základním rámci a trestní právo ji nesmí řešit vůbec, od toho opravdu není.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
plebs

Co není zakázáno je dovoleno

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
paul1

Teď není, ale pamatuji na májové průvody za minulého režimu, kdy na alegorických vozech byly na šibenicích zavěšeny různé figuríny znázorňující kapitalisty, americké politiky atd.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
aliendrone

Filip84, paul1 >>> Když tvrdíte, že to NENÍ trestné, tak jste v OBJEKTIVNÍM ROZPORU S REALITOU. Trestné TO JE, protože již padaly tresty (např. za přimalování rohů na předvolební plakát s politikem, i za to vystavování SAMOTNÉ oprátky [přirozeně bez politika či jeho obrázku/figuríny].

U paula1 je to jasné, tam to řešit nebudu, ale Filip84 by to mohl objasnit. ;) :)

Avatar uživatele
Dochy

Pokud si pamatuju ten případ s rohama, tak odsouzení nebylo za rohy politikova, ale za poškození cizí věci (plakátu)

Avatar uživatele
aliendrone

Dochy>>> Popravdě tohle už přesně nevím, ale JESTLI ANO, tak O TO HŮŘ! Nebo spíš „nic nového pod Sluncem“, protože VYRÁBĚT z politických činů činy KRIMINÁLNÍ nám šlo skvěle i za komančů. Venkoncem jak v nepokrokovějším, tak i v nejdemokra­tičtějším systému lidé přeci „nemají důvod“ páchat politické zločiny, natož aby mohli existovat političtí věznové. ROFL!!! ;) :D :D

Avatar uživatele
Filip84

Dochy: Ano, nebo lze i tak.

Ono vůbec mediální obraz kaus s realitou nemá moc společného.

Avatar uživatele
Filip84

aliendrone: To je jednoduché: trestní řízení před soudem je dispositivní, tedy, ne úplně, jako občanskoprávní rok, ale v zásadě je.

Zástupce státní přednese obžalobu, navrhne nějaké důkazy, a je na obžalovaném, jak se bude hájit, zda sám, nebo s obhájcem, a jaké důkazy bude navrhovat, jak bude argumentovat, zda bude vypovídat, a v případě, že ano, zda odpoví.

Soud pak vydá rozsudek, nějaký. A, opět, obě strany se mohou odvolat, pak dovolat, pak se může obžalovaný obrátit na Ústavní soud, ESLP atp.

To, že „padaly tresty“, velice často znamená trestní příkaz. Český soudce je, tedy většinou, výjimky jsou všude, konformista v tom nejhorším smyslu slova, takže, pokud to jde, zkusí to: vydá trestní příkaz, bagatelní trest, má to bez práce, to samé zástupce státní a činec si ušetří cestu a náklady, ne? 🙂

Mezi theorií a praxí je značný rozdíl! 🙂

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony