Comanch

Je trestné mít web s neoficiálním prodejem svých produktů?

Pokud budu například venku trhat třešně, hrušky a jablka a založím si webové stránky, kde to budu prodávat, potřebuji na to nutně mít úředně založenou firmu? Nebo je to jen podobné tomu, když něco nabídnu na internetovém bazaru. Může za tento nepovolený prodej být postih?
Doplňuji:
Adis99: Tak tvoje mladé kamarádky to zajímat nemusí, poněvadž sedět za ně půjdou jejich rodiče :D Se mnou už je to horší

Nejlepší odpověď
Jambalaya

Ne, nemusíte, prodeje vašich přebytků je příležitostným prodejem a nejedná se o živnost. Prodávat je můžete jakýmko-li způsobem, tedy i zřídit si web. Časem se vás ale může někdo přijít zeptat, zda jste tyto příjmy přiznal k dani.
Nerozumím ovšem titulu „venku trhat“, v místnosti vám asi třešně nerostou. Nebo myslíte, trhat u silnice? Pak pozor na to, zda někomu nepatří. Rovněž záleží na objemu prodeje a celkové inkasované částce. Pokud s tím poběžíte na trh a prodáte pár pytlíků třešní, je to jedno. Pokud je však budete prodávat do nějakého obchodu, mohla by tato činnost vykazovat znaky podnikání.
Doplňuji:
To elektrikář: blbost – Žl musí být v případě, že se jedná o soustavnou činnost, tedy budu-li vlastnít sad a nebudu-li se věnovat jiné činnosti, pak jsem soukromý zemědělec. Na prodej 20 kg meruněk není potřeba nic. Vlastnit sad rovněž nemusíte, může vám klidně někdo dovolit, abyste mu očesal zahradu a dělat si s tím co chcete. I v případě, že jednorázově od někoho zakoupíte 20 metráků broskví a prodáte je dál, nemusíte mít ŽL, pokud tak učiníte např. jednou za rok o prázninách.

To mosoj: blbost – v živnostenském zákoně není žádné finanční omezení. Pouze dle ZDP je osvobozen pouze příjem z příležitostných činností. Tyto činnosti se sčítají. Můžete klidně jednorázově nakoupit a prodat 40 vagónů rajčat, vydělat na nich 4 miliony, je to stále jednorázový příjem a nemusíte mít ŽL.

To fablen: kolosální kravina bez komentáře

To chudst: Je velmi velký rozdíl mezi tím zda prodáváte nějaké upravené polotovary jako jsou zmíněná trička a mezi prodejem vlatních přebytků.

Shrnutí:
Jednorázový příjem – nahodilý příjem viz výhodný nákup a prodej rajčat, prodej třešní z vlastní zahrádky, které nespotřebujete apod. Rovněž sem patří příležitostný pronájem, kromě nemovitostí.

Potisk triček může být jednorázovým příjmem, ale pozor, zde záleží na objemu a zisku v časové souvislosti.

  1. Koupíte-li trička v lednu, necháte je potisknou, obratem je prodáte za X peněz a přitom chodíte klidně do práce a nic dalšího nevymýšlíte, jedná se o jednorázový příjem, nemusíte mít ŽL a pokud bude příjem vyšší než 20 tis. podáte DP, kte tento příjem přiznáte.
  2. Koupíte-li trička v lednu, necháte je potisknout, budete je prodávat celý rok, prodáte za měsíč 4 kusy celkem za 1000 Kč a při tom chodíte normálně do práce, pak se rovněž jedná o jednorázový příjem, avšak pro změnu z titulu finančního, neboť zisk bude příliš malý na to aby vykazoval znaky podnikání a to přestože ho vykonáváte soustavně.
  3. Koupíte trička, prodáváte je na netu a váš zisk z nich je třeba cca 20000 měsíčně či více. Tento rozsah již vykazuje znaky podnikání neb činnost je vykonávána soustavně, jsou z ní slušné zisky a musíte mít ŽL. Je jedno, zda u toho chodíte do práce či nikoli.

Aby to bylo úplně jasné, podstatou věci je, jak při případné kontrole z ŽÚ dokážete obchájit právě tu příležitostnost.

Další odpovědi
elektrikář

Musíš být majitelem zahrady. Pokud chceš prodávat mněla bys mit živnostenský list.
Doplňuji:
Nejlepši se teda zeptat na živnostenském ú­řadě.

mosoj

Prodávat produkty ( také někdy se nazývá přebytky) z vlasní zahrady můžete do určité finanční výše aniž by jste vlastnil živnostenský list. Lze najít v živnostenském zákoně i bez právníka. Totéž se týká osvobození od daně či zdanění. To zase najdete v zákoně o daních.

fablen

Pokud budeš takto prodávat ovoce (nebo cokoliv jiného), bude se v každém případě jednat o SOUSTAVNOU a závislou činnost a příjmy budeš muset přiznat (budou-li vyšší než 6000 za rok). Je jen otázkou času, než Tě tam FÚ najde nebo Tě někdo napráší – k čemuž by asi došlo ještě dříve. Pochopila jsem to tak, že ty stromy budeš pěstovat za účelem prodeje toho ovoce…
Pokuty za neoprávněné podnikání malé nebudou.
Živnostenský list by měli mít i všechny ty distributorky Oriflame, Avon apod. Myslím, že řada z nich jej určitě nemá.

Je něco jiného pokud založíš web, kde nabídneš něco k jednorázovému prodeji (i kdyby to mělo být více věcí). Napadají mě třeba různé předměty do domácnosti získané třeba v rámci dědictví. Půjde o jednorázový prodej a po prodeji již dál prodávat nebudeš.

Adis99

Podle mě teda né… Znám pár holek a stoho jedna moja kámoška.. taky prodávaj na blogu svým… Věci s fima.. Tak asi né no jedný je 11…

chudst

Neporadim, ale davam palec nahoru. Protoze tohle je neco, co me osobne take zajima; i zde na Odpovedich jsem to tu nekolikrat resil.

Takze s dovolenim prispeju zobecnenim: „Co je nutne k tomu, kdyz si chci zalozit e-shop s vlastnimi produkty?“ (At jsou to potisky tricek, prodavani ovoce, apod.).

Elektrikar: vyjimecne bych poprosil nikoliv o lajckou radu (ja to totiz predpokladam taky), ale o 100% jistou radu pravnika /nekoho zkuseneho/. Je potreba zivnostnak nebo neni? Pripadne neco dalsiho?