tatanka

Je trestné mít doma palírnu a používat ji?

Nejlepší odpověď
Edison

Ano. Jednalo by se o únik daně z alkoholu. Ale to jistě víš přinejmenším z mnoha filmů, jakož i ze zpráv o daňových únicích.

Další odpovědi
elkon

Trvalo pár vteřin tohle najít.https://www­.alkoholium.cz/do­maci-a-pestitelske-paleni-ocima-zakona/

Pruzkumnik12

Trestné to samo o sobě v Česku není, nicméně pokud to ve větším množství prodáváš tak se jedná o Trestný čin krácení daně, pokud v množství menším, tak přestupek. Pokud je alkohol nekolkovaný, tak by se mohlo jednat o Trestný čin Ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty.

EKSOT123

Tak jsem chvíli hledal a pokud vám stačí lajdácká odpověď, tak je to takto:

  • doma, bez jakýchkoliv povolení, lze vyrábět pouze kvašené, nápoje s nižším obsahem alkoholu. Ale pouze za podmínek, které blíže popisuje zákon.
  • k destilaci (pálení ) alkoholu je nutná koncese a další povolení. Jinak jde o přestupek, za který hrozí až závratné pokuty. Na druhou stranu pro celní úřad není jednoduché získat povolení k razii (kontrole občana) a takové kontroly nejsou příliš časté.
  • momentálně pravděpodobně platí Zákon o lihu z roku 2017: https://www.pod­nikatel.cz/za­kony/zakon-c-61-1997-sb-o-lihu-a-o-zmene-a-doplneni-zakona-c-455-1991-sb-o-zivnostenskem-podnikani/uplne/

    kde najdete i kapitoly o povoleních a kapitoly o přestupcích.

Osobně mě překvapilo, že normálně platí daň z alkoholu 285 Kč/litr100%al­k., vždycky jsem si říkal, jak je ta daň v pěstitelské pálenici vysoká (143 Kč/litr100%al­k.) a ono je to jen polovina z normálu. Ale je jisté, že i tak je daň pořád dost vysoká a lidi to motivuje k samovýrobě.