Je trestání nepřiměřené sebeobrany nesmyslné?

pro příklad: Přepadne vás skupina s noži a vy v nutné sebeobraně jednoho postřelíte, nakonec udělají násilníka z vás a jdete sedět. Není to trochu nespravedlivé? Jak by se měl vlastně člověk bránit aby to bylo „přiměřené“? Nebo by podle zákona bylo lepší nechat se ubodat? Například v USA to funguje úplně jinak, tam by z vás za tohle udělali hrdinu. Tady kriminálníka. Neměli by být tresty pro ty, kteří se bránili nepřiměřeně menší nebo žádné, zvláště když se bránili v afektu a ve strachu?

Nejlepší odpověď
autacek

Není to jak píšeš. Za vinu je ti u nás dána obrana ZJEVNĚ nepřiměřená. Tedy obstoupí li tě skupinka spoluobčanů s noži, vytáhnout kvér nepřiměřené není. Bohuzel se bude zkoumat, jestli jste neměl čas na varovný výstřel do vzduchu, střelil jste kulku mezi oči a ne do nohou, apod…, urcitě vic svědků bude z té skupinky a vy u toho budete za blbce.

Nikdy si tedy nemůžete být jist, zda-li vás nebudou represivní složky státu popotahovat, na druhou sledování určité přiměřenosti je asi přeci jen třeba, aby měl násilník možnost nápravy a polepšení se. Chtěl jsem dát nějaký příklad na nepřiměřenou obranu, ale ten mě teď úplně nenapadá. Takto, problém je, že pokud tě třeba napadne nebo vleze do bytu Róm a bude po tobě chtít peníze bezezbraně, ochránci lidských prav mají pocit, že se s ním máš poprat na férovku a ne hned strílet, třeba potřeboval jen pár kaček na vlak do práce.

Další odpovědi
Edison

Nebudu posuzovat případ. To prostě nelze. U nás na to máme paragraf o nutné obraně:

§ 29Nutná obrana

(1) Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný trestním zákonem, není trestným činem.

(2) Nejde o nutnou obranu, byla-li obrana zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku.

Nyní použij mozek, popřemýšlej nad smyslem tohotou stanovení a dospěješ k závěru. Myslím, že je to jedno z nejlepších ustanovení na světě. Nevylučuje nic, co povede o ochraně „zájmu chráněného zákonem“, pokud to není ZCELA a ZJEVNĚ nepřiměřené a to za podmínky PŘÍMO hrozícího nebo TRVAJÍCÍHO útoku na takový zájem.

V první řadě kdo to bude prošetřovat předem neví kdo je útočník a kdo se bránil. Zkus si na netu dohledat několik případů, kdy byla NO obránci přiznána (a nékdy velmi rychle). Např. případ zastřeleného útočníka v Opletalově ulici. Případ pána, co zastřelil jednoho ze dvou romů na silvestra, Paní, co pobodala zloděje když ji přepadl doma a mnoho dalších.

Kryšpín

Také záleží jak to vyšetří policie, jak vypovídají svědci, případně znalecký posudek / máme vynikající znalce /, dále prozkoumá státní zástupce, jakého si vezmete advokáte buď, který účtuje za hodinu tisíc, neb pět tisíc a více českých no a samozřejmě jak se vyspinká pan soudce, též se posoudí opis trestního rejstříku.

autacek

Vybavil se mi jeden případ, kterak ochranka z baru pronásledovala návštěvníka, který chtěl jít dovnitř, ale oni ho odmítli vpustit. (shodou okolností byl podnapilý, tuším že navíc městský policista v civilu a ještě udělal nějakou neplechu když jej tam nepustili). Tato ochranka jej pronásledovala a když se bál o svůj život a chtěl odvrátit útok na svoji osobu, jednoho z ochranky sejmul, druhý si to již rozmyslel, rozbít mu hubu. No, a teď bůh suď, jak to ve skutečnosti bylo, myslím že se případ vyvíjel jednou tak, podruhé jinak, každopádně je to těžké, když již u sebe máte kvér a někdo na Vás chce v přesile zaútočit, přece si nenecháte dát po hubě, zbraň Vám mohou sebrat, atd., oni tvrdili (resp. ten co to přežil), že jej jen chtěli zadržet a předat spravedlnosti, druhý pak že odvracel útok, jak byste to tedy posoudili Vy?

Edison

To je právě to, že realitu znaj jen zůčastnění a to ještě velmi zkresleně, pod vlivem adrenalinu, nebo alkoholu. Proto to pak šetří někdo nezaujatý, který nezaujatým zůstat musí. Na druhou stranu jsou případy, kdy byla NO uznána do několika málo hodin po incidentu. Třeba zastřelení útočníka v Opletalově ulici v Pze.

Edison

Je to jak píše Kryšpín. Pokud to někdo zmastí, včetně policie na začátku při šetření na místě, zajištění důkazů, přes vyšetřovatele, st. zástupce, a nakonec.. jak se vyspí soudce, pak vám nepomůže ani pánbůh… A to prostě není o zákonech, ty v téhle oblasti máme opravdu velmi dobré.