leader

Je trest za vrazdu a znasilneni vsem jen k smichu?

Kdyz nekdo nekoho zabije vedome, dostane trest na 15 let, coz je neadekvatni a v rozporu s napriklad biblickym zakonem oko za oko ktery se dodrzoval po tisice let. Kdyz nekoho usmrtite nevedome v ramci poruseni zakona, dostanete jeste min. Stejna situace je se znasilnenim, kdy postizeny trpi cely zivot ale ten kdo ho znasilnil dostane jen par let. Je jasne ze kdyz nenjsou dukazy, tak je to jina vec , ale tato otazka predpoklada ze tu dukazy jsou a vina je 100%. Jak to ze tu pak pro pripady neni trest smrti.

Odpovědi
Kelt

Zrušili jsme si trest smrti a vůbec ty tresty asi neodpovídají míře viny. Nevím. Ale jak píšeš, postižený a jeho okolí trpí více než odsouzený. Pokud je odsouzený. Chápu, co máš na mysli. Na jedné straně bezmoc a čekání postižených a příbuzných, na druhé straně odklad některých případů soudem. A oháníš se starozákonním oko za oko, které platilo před naším letopočtem. Kolikrát se stalo, že byl odsouzen nevinný k trestu smrti, nebo čekal několik let, až se prokáže nevina. Na druhou stranu nechceme ani fašistický způsob likvidace obce za pomáhání partyzánům. Právní zákony lze měnit na rozdíl od přírodních.

Kepler

O trestu smrti je celosvětová debata. Na jedné straně za vědomé zabití smrt za smrt, na druhé možnost justiční vraždy. Znásilnění je jiná sorta. Často si to vymyslí děvky, které chlapovi chtějí uškodit. Tam žádný důkaz neexistuje, případné stopy násilí si baba může vyrobit sama. Zneužívá se toho dodnes, i dnes kdejaká kráva žaluje politika v naději, že vysoudí milióny.

Pepa25

Vražda je prakticky jediný trestný čin (když nepočítám terorismu apod.), za který je možné udělit výjimečný trest (>20 let až doživotí) – stejně je to některý pořád málo. To chcete posílat na šibenici každého, kdo někoho usmrtí např. při dopravní nehodě?