annas

Je třeba upravit pravidla etiky, nebo změnit lidi, aby se žilo podle morálních pravidel a dodržovala se?

Má pravdu Jan Sobotka?

„ Morálka se vyvíjí. Činy, za které se starší generace styděly, se nejmladší generace chlubí.“

https://pixaba­y.com/cs/pravi­dlo-h%C3%A1k-za%C5%A1krt%C­3%A1vac%C3%AD-zna%C4%8Dka-1752625/

Nejlepší odpověď
Kepler

Pravidla etiky jsou myslím v pořádku, i když se pomalu mění a přizpůsobují morálce lidí. Lidi asi nezměníme, ale můžeme se aspoň pokusit nenásilně a nenápadně vychovávat. Třeba některé filmy jsou málem oslavou nemorálních hajzlíků, ze kterých si pak mladí berou vzor.

Další odpovědi
Drap

Myslím si taky, že morálka se nějakým způsobem vyvíjí a jde pouze o to, co ještě je společnost tolerovat a co už ne. Před sto lety byly pravidla také nastavena jinak.
Záleží na celé společnosti a světě kolem nás. Dnes se moc nedá hovořit o morálce a etiketě. Ani v média, která by měla svým způsobem určovat únosnou míru tak nečiní. I ve veřejnoprávní televizi při sledování zpráv , zvláště v posledních dnech, se nedá mluvit o morálce ani etiketě.
Zřejmě si budeme postupně zvykat na nová společenská pravidla kdy lež je uctívána a pravda potlačována. Lidé se přestávají hodnotit podle chování a morálních vlastností, ale pouze zisku a výši konta. Bohužel, taková je skutečnost.

Hlada

Podle mého má pravdu. Morálka není žádné dogma, vyvíjí se a musí se vyvíjet stejně, jako kterákoli jiná pravidla, která si člověk vymyslel. Platí to vždy a všude. Předpisy se upravují v souladu s vývojem, nikoli vývoj podle zastaralých předpisů.

dubraro

Morální pravidla jsou spíše nedostižný ideál, než praktický návod na život.
Ano, morálka se vyvíjí, a z pohledu současníků vždy k horšímu.

zjentek

Jakkoli upravit pravidla etiky? Nenechme se vysmát. Bé je správně- změnit lidi! Pokud monarchie a diktátorství v tomto selhalo, mnohem účinnějším způsobem teď bude vymřít, a znova narodit. Dnes, ve 21. století již zřetelně spatřujeme, že příroda přesně ví, co má pro to udělat. ;)

K citátu: No právě ;(

aliendrone

Myslím, že potřeba je obojí. Jednak PŘIZPŮSOBOVAT etiku novým požadavkům, ale zároveň lidi VYCHOVÁVAT. (vím, že zrovna ode mne to zní dost komicky ;) :D) Jedno bez druhého se mine pozitivním účinkem, jelikož oboje spolu souvisí.

Bohužel tento systém mi v této rovině v mnoha ohledech přijde ještě horší, než ten minulý. Ostatně – vy co pamatujete… nepřijde vám, že NAVZDORY zparchantělému totalitnímu systému se lidé obecně k sobě chovali lépe? Jasně, svině existovaly a existovat budou, jenže dnes mi přijde, jako kdyby se z lidí PROGRAMOVĚ vytvářel dobytek. Tedy z mladých, vykopávky jakých nás je zde spousta už nikdo nepředělá, leda k horšímu – viz sám polobožský ALIENDRONE :( ;). A nejen způsobem, který popisuje Kepler.