dust8

Je třeba 8 drátků v přímém síťovém kabelu do konektoru, či stačí jen 4 plné barvy, či jen 4 polobarvy na internet?

Slyšel jsem něco od technika, že by měl jet internet i na 4 teoreticky plných barvách jednotlivých drátků u přímého síťového kabelu viz.

zelená
modrá
oranžová
hnědá

jinak to funguje na schématu

zelenobílá
zelená
oranžovobílá
modrá
modrobílá
oranžová
hnědobílá
hnědá

ale šlo by to i na typu

zelenobílá
oranžovobílá
modrobílá
hnědobílá

?

Doplňuji: Nikdo netuší?

Nejlepší odpověď
Dochy

Tuším.
Trochu bez záruky, nebudu teď ověřovat.

Brát jen plné barvy nebo jen polobarvy je blbost. Barva a jí odpovídající „polobarva“ tvoří dohromady v kabelu pár. Musí být zapojeny obě žíly z páru!!!

U 100mb ethernetu se používají jen dva páry, takže jsem už viděl natažený dlouhý ethernet kabel a na koncích rozdvojen na dvě zásuvky (linky)

Jinde se zbývající žíly využívají pro napájení. (bacha, je třeba to udělat správně a na obobu koncích musí být zařízení kompatibilní s daným napájecím systémem, hrozí zničení zařízení)

U Gb ethernetu se využívají všechny žíly.
¨
A proč využívat ve 4 vodičovém zapojení správně páry? Prootže v kabelu jsou krouceny spolu, každá dvouvidičová linka (např. modrá a modrý proužek) a každá linka je zkroucená trochu jinak, aby se pokud možno po celé déce kabelu co nejvíce kompenzovali přeslechy mezi linkama (ten signál co se na jisté části namoduluje na jinou linku se na další části zas odečte, protože tam jsou proti sobě jinak pootočeny)