NeřeknuCZ

Je toto porušení zákona ?

S kamarádem a ještě pár lidma vlastníme na facebooku skupinu, která se zaměřuje na hraní her. Je založená pár měsíců a do dneška sčítá okolo 4250 členů. Když se někdo ve skupině chová nevhodně, spamuje, dává reklamy, šíří pornografii apod tak mu dáme ban a následně ho zapíšeme do google dokumentu, který nám slouží jako banlist a k tomu připojíme odkaz na jeho profil (banlist je veřejně dostupný každému). Dneska nám napsal nějaký kluk že když do banlistu nebo jiných dokumentů dáváme odkaz na něčí účet tak je to v rozporu se zákonem („dle zákona zakázané“). Co je na tom pravdy ? Předem díky za jakoukoli odpověď …
Doplňuji:
Uvádím příklad …

Jan Novák (odkaz na profil) – Šíření pornografie – 28.1.2015 – ANO/NE (možnost unbanu)

Má to něco společného s ochranou osobnosti či ne ? Telefon, adresa apod. tam uvedeny nejsou … je tam jméno s odkazem na profil, důvod banu (např. spam, šíření pornografie, pishing), datum banu, možnost unbanu a jméno moderátora, který banoval

Nejlepší odpověď
zzzlatokopka

Porušení zákona může posoudit pouze soud, nebo jiný státní orgán k tomu určený.

Já si myslím, že vložit odkaz na účet, který je veřejně dostupný na internetu porušením zákona není.

Porušení může být to, kam se vloží (ochrana osobnosti), např. pokud by bylo na ban listu k němu něco připsáno, třeba „vkládal porno“ atd.

Doplňuji:
Na tvém místě bych tam to „šíření pornografie“ nedávala, to je ta ochrana osobnosti.

Nemůžeš vědět na 100%, že to šířil on, třeba se mu někdo naboural do profilu, třeba si někdo jiný zřídil profil s jeho jménem a jeho fotkou a ty ho tím, že veřejně tvrdíš, že šířil porno poškozuješ a mohl by tě zažalovat. Máš důkaz, že to opravdu šířil on??? Nemáš, proto bych to pouze omezila na: "blokované profily.....odkazy. Konec, víc bych nezdůvodňovala.

Další odpovědi
JájsemRaibek

Je zakázáno neoprávněně shromažďovat osobní údaje, tak to zřejmě pisatel měl na mysli. Pokud u toho banlistu dáte odkaz na jeho profil, je jen a pouze jeho věc, co si na tom profilu uvede.
Pokud se to týká facebookového profilu, stejně nepřihlášený „civilista“ toho moc neuvidí a pokud je přihlášený, uvidí jen to, co mu nastavení soukromí onoho profilu dovolí.
Jen poupravím zlatokopku-o porušení by se jednalo, pokud by tam byly uvedeny údaje (např. telefon, adresa apod.) nebo pokud byste tam uváděli údaje přístupné pouze vám, přičemž pro ostatní nepřístupné díky nastavení soukromí daného profilu.
Takže pokud uvedu, že máte ban třeba i za spam a jedná se o vás – http://www.od­povedi.cz/uzi­vatel/profil/45108, nic se neděje. Pokud bych však uvedl, že Jan Novák z Prahy 5, alias http://www.od­povedi.cz/uzi­vatel/profil/45108 má ban za spam, už jsem zveřejnil vaše jméno, které v profilu uvedené nemáte a tehdy byste se mohl domáhat nápravy popř. odškodnění.
PS: Jen doufám, že se Jan Novák nejmenujete :D
Doplňuji:
Pokud má u svého profilu jméno Jan novák, tak se nic neděje, pokud však má u svého profilu uvedenu nějakou přezdívku nebo smyšlené jméno a vy tam uvedete jeho pravé jméno (Jan Novák) a odkaz na jeho profil, je to již porušení zákona.

Pepa25

Když někdo tvrdí, že je něco „dle zákona zakázané“, tak by měl aspoň říct podle kterého zákona ..!

lota

No, mohl by se ohánět osobními údaji nebo pomluvou TZ: „§ 184
Pomluva
(1) Kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.
(2) Odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem.“ (Zdroj: http://zakony­.centrum.cz/tres­tni-zakonik/cast-2-hlava-2-dil-2-paragraf-184) Ale to by na tom seznamu musel být neoprávněně…