kurec

Je toto počítačové pirátství?

Aneb nikdo jsem nenašel definici počítačového pirátsví. Jak si to vy představujete hlavně u nelegálně sdílených videi na youtube a všude jinde na internetu. Pokud člověk nahraje na youtube video, které je normálně na Youtube copyrightované akorád ho přehodí naruby(takže video pojede o konce do začátku a slovům nepůjde rozumět) je to pirátsví? Jelikož člověk co si to pustí nelegální kopii videa se raději podívá na originál který od originální umělce.

Odpovědi
mmv71266

Pak se jedná nejen o pirátství ale i úpravu díla.

anonym

Pokud si nenašel definici pak si jistě nehledal třeba na Wikipedii, viz http://wiki.kni­hovna.cz/index­.php?title=Pir%C3%A­1tstv%C3%AD#Po­jem_pir.C3.A1tstv­.C3.AD

Pirátství je zde obšírně definováno jako téměř „jakákoliv protiprávní činnost uskutečněná pomocí informačních technologií a v prostředí informačních technologií“, tedy nepřesahující nijak významně podstatou činu do fyzického světa mimo svět virtuální. … to jsem zjednodušil, přečti si i plné definice, ty ale v podstatě říkají totéž.

Nejedná se tedy jen o nelegální distribuci autorsky chráněných děl, spadají pod to téměř všechny hackerské útoky, phishing a jiné podvody uskutečněné primárně pomocí IT a počítačových sítí, …

Protože použít autorsky chráněné dílo (video, obraz, nahrávku, software …) bez souhlasu autora (který ten může vyjádřit buď plošně pomocí licenčního ujednání o volném užití díla nebo poskytnutím licence k užití díla za úplatu) už samo o sobě do této obecné definice pirátství spadá, pirátství to je. Že jste to dílo navíc ještě upravit už na podstatě nelegálního užití díla nic nemění.