Rokio

Je tohle dobrý způsob morálního usuzování?

Pokud se člověk chová podle zákonů země, ve které žije, dodržuje základy etikety, kterou si vyčetl, plní drtivou většinu svých slibů a není hulvát, je to dobrá metoda morálního usuzování?

Myslíte si, že toto je dobrý způsob, jak se správně chovat?

Nejlepší odpověď
ivzez

Je to dobrý základ, ale to, co jsi vyjmenoval nestačí,
abych člověka považovala za „morálně uvažujícího“
(ten obrat je jen tvůj výmysl).

Nejde totiž o morální „usuzování“, ale o to, jak se kdo ve skutečnosti
chová a jak jedná. Jedná-li bez ohledu na jiné, otravuje-li jiným život,
nemohu ho považovat za morálně jednajícího člověka.

Odpověď na otázku tedy zní:
Ne, není to dobrý způsob „morálního posuzování“.
Dobré by bylo morálně jednat.

Další odpovědi
Drap

Ano, je to dobrý způsob. Ovšem můžeš tak hodnotit pouze sebe. U ostatních většinou nemáš dostatek informací

aliendrone

Ano, myslím si že je to pro někoho dobrý způsob chování. (nejde o morální usuzování – úsudek není totéž co konání)

Na druhou stranu – máš vlastní mozek, tak ho musíš používat. Pokud jsou zákony/vyhláš­ky/předpisy zhovadilé, tak např. aliendrone se necítí jimi být vázán – už jen proto, že se ho nikdo na jeho souhlas neptal, tudíž pokud s nimi nesouhlasí z důvodu jejich zhovadilosti, je naprosto v pořádku, pokud je ignoruje/porušuje. ;) :D :D

Nebo jinak – to už tu bylo, že se podle zákona např. měli udávat lidé jen proto, že byli židovského původu. Porušovat takový zhovadilý zákon je dokonce morální POVINNOST! Poňjál? ;) :D :D

klumprt

Nevím, co je to morální usuzování. Ale popsané chování je velmi prospolečenské.