vita

Je to zkryta zavada??

Ahoj.Prodal jsem před mesicem Peugeota 306 r.94 znamym,s au­tem byli seznameny.Auto bylo taky na vic před STK,ale to neni podstatny. Abych to zkratil,kdyz jsou chyceny pistni kroužky a motor si nepatrne bere vic oleje,je to zkryta zavada na vraceni auta a penez??Ale zkryta zavada je ta o ktery bych jen vedel ne??Tak co mam delat kdyz budou trvat na vraceni penez a nebo popř.jak se branit??dik

Nejlepší odpověď
mojitek

Názor,že " rozhodující je za kolik se auto prodalo" je totální nesmysl,samozřejmě. Jinak s těma pístníma kroužkama to není tak jednoznačný.To by ti kupující museli hlavně nějak dokázat,že ty kroužky byly chycený už při /před prodejem.A to se dokazuje velmi těžko,jelikož jak dokážou,že to ONI nechytili např před týdnem..atd. Mimoto u 18 let starýho auta se předpokládá,že nebude ve stavu „nového“.Takže pokud auto jen nepatrně bere víc oleje -a neprojevuje se žádný závažný problém-tak buďte v klidu a nic jim neplaťte.Chtěli staré levné auto,tak ať renovují-jako každý.

Další odpovědi
Deli

Myslim, že u auta z r. 94 se počítá s tím, že má nějaké mouchy, může mít chyceny pístní kroužky, zvýšenou spotřebu oleje, ojeté brzdové destičky a menší kapacitu baterie… Skrytá závada je taková, na kterou prodejce kupujícího (ať už vědomě či nevědomě) neupozorní. Zjistím-li po týdnu, že auto má dejme tomu nefunční turbo, je to skrytá závada, ale zjistit, že je prostě ojeté a staré… Myslím, že tohle není skrytá závada. Příště si do smlouvy dejte, že stav vozu odpovídá jeho stáří a najetým kilometrům. Tím je to řečeno.

meTTax

Dobrý den,

Může se jednat o tzv. rozpor s kupní smlouvou dle občanského zákoníku.
a to dle
§ 616 odst. 3 zák. č. 40/1964. Sb., občanský zákoník,
V případě, že věc při převzetí kupujícím není ve shodě s kupní smlouvou (dále jen „rozpor s kupní smlouvou“), má kupující právo na to, aby prodávající bezplatně a bez zbytečného odkladu věc uvedl do stavu odpovídajícího kupní smlouvě, a to podle požadavku kupujícího buď výměnou věci, nebo její opravou; není-li takový postup možný, může kupující požadovat přiměřenou slevu z ceny věci nebo od smlouvy odstoupit. To neplatí, pokud kupující před převzetím věci o rozporu s kupní smlouvou věděl nebo rozpor s kupní smlouvou sám způsobil.
a dle § 616 odst. 3 zák. č. 40/1964 Sb., obč zák.,
Rozpor s kupní smlouvou, který se projeví během šesti měsíců ode dne převzetí věci, se považuje za rozpor existující již při jejím převzetí, pokud to neodporuje povaze věci nebo pokud se neprokáže opak.

Takže jednoduše řečeno, za vadu, která byla na automobile již při předání můžete prodávající.
vy musíte zajistit opravu vozidla či výměnu věci. Není-li to možné, lze od smlouvy odstoupit.

Skrytou vadou tedy je vada, který byla při předání již na vozidle, ale spotřebitel ji např. nemohl najít, až po určité chvíli se projevila ( lze to napadnout do 6 měsiců od předání ) a vy jste ji „zatajil“

Také nutno zmínit ještě § 598 zák. č. 40/1964 Sb., obč. zák. ,
Kupující má právo na úhradu nutných nákladů, které mu vznikly v souvislosti s uplatněním práv z odpovědnosti za vady.

Zůstávám s pozdravem.
Doplňuji:
to druhé
§ 616 odst. 4 občZ

mosoj

Rozhodující je za kolik se to prodalo.
Doplňuji:
Mám také druhé auto z roku 1997. Raději ho dám do šrotu než bych ho někomu byť jenom symbolicky prodal. Někteří lidé si myslí že dostanou za 5 000 Kč auto i se zárukou.

cukrar

„motor si nepatrne bere vic oleje,je to zkryta zavada na vraceni auta a penez?“

toto určitě není skrytá závada, to je jako kdyby reklamoval, že spojka je trošku sjetá…

huxa

měl jsi to vzát STK před prodejem…
můžeš zavolat právníka, ovšem jestli jsou to známí, tak bych jim ty peníze vrátil, aby nevznikly nějaké nepohody