mosoj

Je to výrok Sokratův, měl křišťálovou kouli ?

Názor starý více než 2300 let z doby Hellénské demokracie:
„Demokratické zřízení doplatí na to, že bude chtít vyhovět všem. Chudí budou chtít část majetku bohatých a demokracie jim to dá. Mladí budou chtít práva starých, ženy budou chtít práva mužů, a cizinci budou chtít práva občanů a demokracie jim to dá. Zločinci budou chtít obsadit veřejné funkce a demokracie jim to umožní. A až zločinci demokracii nakonec ovládnou, protože zločinci od přírody tíhnou po pozicích moci, vznikne tyranie horší, než dovede nejhorší monarchie anebo oligarchie.“

Sokrates (Sókrátés (4. června 469 v Athénách – 399 př. n. l. v Athénách)

Nejlepší odpověď
annas

Seznámíme-li se s historickým vývojem, zjistíme, že další vývoj probíhá ve spirále – zdánlivý návrat k starému (tedy nejen k řecké demokracii). Opakují se některé rysy a zvláštnosti nižších stupňů na vyšším stupni.

Sokrates křišťálovou kouli mít nemusel. Vždyť pro přítomnost je důležité poznání minulosti – předpoklad i pro pravděpodobný vývoj budoucnosti.

Další odpovědi
manon

Nejspíš to byl velký myslitel a dobře pozoroval život – a lidi byli a budou vždy stejní…

anonym

Prostě to logicky dotáhl do krajní meze, která se může stát skutečností. Nevím proč mám asociaci na současný stav PS a vlády.

Připomíná mi to G. Orwella s jeho románem 1984, taky na netu firmy sbírají informace, jablíčkáři taky měli problém, všude kamery. Možná za pár století se taky budou ptát, zda byl jasnovidec.

Any96

Seznámíme-li se s historickým vývojem, zjistíme, že další vývoj probíhá ve spirále – zdánlivý návrat k starému (tedy nejen k řecké demokracii). Opakují se některé rysy a zvláštnosti nižších stupňů na vyšším stupni.

Sokrates křišťálovou kouli mít nemusel. Vždyť pro přítomnost je důležité poznání minulosti – předpoklad i pro pravděpodobný vývoj budoucnosti.

annas

Nějak nechápu, proč Any96 kopíruje mou odpověď.

Stejný případ je u otázky
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/byl-to-atentat

Zde kopíruje qunetosovu odopvěď.

led

annas, je jednoduchšie opísať cudziu odpoveď a vydávať za vlastnú (bez udania autora), než si namáhať šedú kôru mozgovú.
Zjavne Any96 ešte „nevyrástla zo školských lavíc“, kde opisovanie považovala za štúdijnú povinnosť.