aramah

Je to vůbec možné?

Myslíte že je možné aby měl někdo špatné rodné číslo?Že udělal někdo kdysi chybu?
Třeba jen jednu číslici v tom rodném číslu?
děkuji
Nevím kam to zařadit :(
Doplňuji:
Aha, právě se mi to stalo,žádala jsem si o předčastný st.důchod a tím to vyšlo na jevo, sice jen poslední číslice ze 4 na 3 ale veškeré doklady obnovit atd…
A já myslela že jsem ralita 🙂

Nejlepší odpověď
annas

Ve své praxi jsem se setkala u studentů s mnoha případy chybných rodných čísel. Pracovnice z odboru sociálního zabezpeční chodily na do škol a kontrolovaly správnost rodných čísel.
Nevím, jak je to v současnosti. Vzpomínám si, že rodné číslo muselo být dělitelné 11.

Dělitelnost jedenácti lze snadno zkontrolovat i zpaměti: kritériem dělitelnosti jedenácti je rozdíl součtu cifer na sudých a lichých místech a jeho dělitelnost jedenácti, např. u čísla 736028/5163 je součet číslic na lichých místech 7 + 6 + 2 + 5 + 6 = 26, součet číslic na sudých místech 3 + 0 + 8 + 1 + 3 = 15, rozdíl 26 − 15 = 11 je dělitelný jedenácti, takže celé rodné číslo je dělitelné jedenácti a tedy formálně platné). Z tohoto pravidla existuje výjimky (asi 1000 rodných čísel), ale byly ukončení v r. 1985.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Rod­n%C3%A9_%C4%8D%C3%AD­slo
Doplňuji:
Většinou šlo ale o chybný přepis r. č. do občanského průkazu.

Další odpovědi
www

Patřím mezi ty, jimž se to stalo. Jediná číslice a přišlo se na to až při mém prvním nástupu do zaměstnání zcela náhodou.
Složitá a líná byrokracie (dodnes), rodná čísla s originály bývala nejen na národních výborech, ale na různých farách církví a bůhví kde ještě.
V centrálním registru se to správné proto po převodu někdy nenašlo.
Doplňuji:
RČ mám za lomítkem třímístné a v mém případě byla chyba v centrálním registru. Navíc jsem jim já musel ještě poslat kopii rodného listu 😁 !

anonym

Je to sice zcela výjimečné, nicméně v české byrokracii došlo ke kauze, kdy měli 2 odlišné osoby zcela identické r.č.
Bylo z toho tehdy velké pozdvižení a posléze se dohledala dávná chyba úřednice na matrice při narození jednoho z nich.
Doplňuji:
Dělitelnost 11 je pouze u 4-místných čísel za lomítkem, u všech 3-místných je to nesmysl.

anonym

Ano, lze to. A v případě, že by majitel identického rč někde něco dlužil, a byla na něj exekuce, tak jste měla půl roku bezesné noci:-). Tak se na to napijte:-).

annas

Oprava: Z tohoto pravidla existují výjimky (asi 1000 rodných čísel), ale byly ukončené v r. 1985.

anonym

Kromě gramatických chyb i početní, neboť těch skutečných výjimek je několik milónů (přesněji všichni narození do r. 1953, jimž ve tvém vzorci vycházejí záporné hodnoty, převážně prvočísla).

bolak

http://aktual­ne.centrum.cz/do­maci/soudy-a-pravo/clanek.phtml?id=42­9163

aramah

A sakra že mu to nevyšlo, mohla jsem mít také pár mega:))))

bolak

Tak rarita asi nebudeš, na konci toho článku se píše že jich komanči popletli 100.000 :) ..a to to možná ještě zmírnili, aby nevznikla panika, je klidně možný že rarita byli spíš ty co ho měli správně ;)

aramah

To sem celá já vynikám jen v té češtině :(

anonym

Přece jen jsi rarita ve smyslu, že jako jediná používáš unikátní přepis výrazů „najevo“ a „rarita“.