reika

Na žulové náhrobní desce se udělala „mapa“, asi od vody po dešti, která tam zůstává. Je to vada žuly? Co s tím?

Dobrý den. Na žulové náhrobní desce (stará 6 měsíců) se nám udělala „mapa“, asi od vody po dešti, která tam zůstává i po umytí. Nevíte, co s tím, dá se to nějak vyreklamovat, nějak spravit? Nevypadá to hezky. Děkuji.

Je to leštěná žula, nic se tam nevylilo. Je to půl roku staré, v záruce, nechci do toho zasahovat.

Nejlepší odpověď
johana 56

Doporučila bych kontaktovat kameníka, který práci prováděl. V případě oprávněné reklamace by měl rozhodnout, jestli stačí profesionální vyčištění, nebo bude při prokázané vadě materiálu provedena renovace (záleží na daných záručních podmínkách).

Další odpovědi
Kepler

Jestli je to opravdu žula, jedná se o jeden z nejodolnějších materiálů. V tomto případě asi žula za to nemůže. Podle obrázku se nedá poznat jestli je to leštěná žula nebo ne. Vypadá to na nečistoty usazené ze zdržující se dešťové vody, nebo se na to něco nepatřičného vylilo. Chtělo by to asi zajistit alespoň minimální spád. Měla by zabrat teplá voda se saponátem + rejžák, nejdřív nechat aspoň půl hoďky působit. V krajním případě zkusit ředěnou kyselinu chlorovodíkovou, ale opatrně se zacházením. Pak důkladně opláchnout. Žule to neuškodí.

Cenobita

Žula je přírodní materiál a není záruka, že bude vždy 100% dokonalá. Může jít o nějakou mastnotu, pak bych to umyl saponátem. Dále je možné použít k mytí ocet, ten dokáže rozpouštět vápenaté usazeniny. Po vyčištění by bylo možné povrch ochránit nějakým vhodným přípravkem třeba na bázi vosku, který povrch zestejní a zvýrazní kresbu materiálu. Konzultace s kameníkem nemusí být špatná volba – také doporučuji.

Ještě mě napadá že ten kruhový tmavší flek může být od nějaké věnce který na povrchu ležel. Pak je otázkou proč k tomu došlo, zda tam hořely svíčky, které mohly způsobit ztmavnutí (může to být flek z vosku).

Lamalam

Pokud je to v záruce, tak není co řešit. Reklamuj to.

mosoj

Je to následek kyselého deště. Je to vada lidské společnosti, která způsobuje že prší kyselý déšť. Nicméně deska není rovně vybroušená, nebo nevhodně položená. Voda by tam neměla stát. Neznám metody kameníků, ale ideální by bylo aby deska měla spád, nebo byla položena s nepatrným spádem.

Lamalam

mosoj > to by musel bejt sakra kyselý déšť, aby za půl roku takhle zřídil žulovou desku. Takové kyselé deště nebyly ani za komunistů.