Kelt

Je v souladu s fyzikálními zákony tato vložená otázka?

Před chvílí zde byla vložena, zda může někdo zahradit řeku a vzít si její energii. Tak řeka má určitou energii a může pohánět mlýnská kola, vodní elektrárnu a pod. Někdo si může řeku přehradit a používat část pro sebe, třeba na tu elektřinu, nebo si to dát do nějakého koryta, ale i kdyby tu vodu vracel zpátky nějakým zařízením, nebo ji nechal zmrznout, jak by na tom byl energeticky? Byl by v zisku nebo ve ztrátě? Srovnávám energii tekoucí vody (kinetickou a potenciální) a energii potřebnou na zmrznutí dané vody (termickou). Děkuji.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-se-stane-kdyz-prehradite-reku-a-ukradnete-ji-energii-pro-svoje-vlastni-ucely

Co se stane, když přehradíte řeku a ukradnete jí energii pro svoje vlastní účely?

Odpovědi
Kepler

V případě hydroelektrárny nebo mlýnského kola, kdy budeš vodu vracet jen odebereš řece část kinetické energie (zpomalíš její tok). Kdybys vodu nechal zmrznout s tím, že ji použiješ později, tak by to fungovalo jako baterie, resp. uložiště. Jestli bys byl v zisku, nebo ve ztrátě, by záviselo na tom, zda necháš vodu zmrznout přirozeně, nebo do toho vložíš energii.

EKSOT123

Nějak jsem nepochopil otázku. Jinak z mého okolí třeba vodní elektrárna Dalešice funguje tak, že dorovnává nerovnoměrný odběr elektřiny zákazníky během průběhu dne.
Konkrétně přes den, kdy je větší poptávka po energii, tak ji vyrábí.
V noci zase přebytečnou energii z Dukovan využívá k čerpání vody zpět nahoru do horní nádrže přehrady. Jaderná elektrárna totiž jede stále na stejný výkon, nemůže přes noc dělat míň a přes den víc.