janesis

Je to v pořádku?

v práci máme dva výplatní sáčky a tím pádem nám 2× daní výplatu.Děláme 15hodinové šichty, kdy máme 7.5hod na smlouvu a ten zbytek hodin máme jako práci na dohodu..firma se rozdělila na dvě.takže na smlouvu máme jen minimální mzdu.z výplatní pásky se nejde nic dočíst, je tak složitě rozepsaná že to nezvládne ani účetní.takže při menocenské,dovolené atd máme fakt prd..:(přijde mi to jako hrozná zlodějina:(

Nejlepší odpověď
tom004

Dobré odpoledne.I když odbory moc nemusím,doporučuji obrátit se na právníka odborů.Nemusíte mít ani odbory u vás ve firmě,a stejně Vám dokáží,zdarma,po­radit,nebo doporučí další postup.Podobně postupoval i náš známý,a byl celkem spokojen.

Další odpovědi
Jambalaya

No, Janesis, to mi přijde nějaké divoké. Jestli to správně chápu máte za měsíc nějakou částku hrubého na HPP v jedné firmě a zhruba tu samou částku v druhé firmě, ale na jiný pracovní poměr.
Nenapsala jste, zda se jedná o dohodu o provedení práce či dohodu o pracovní činnosti. Dohoda o provedení práce se mi nezdá, neboť je pouze do 150 hodin ročně a tedy byste jí vyčerpali dosti brzy. Pokud to však DPP je, pak je to pro vás lepší v tom smyslu, že se z ní neodvádí SP a ZP. Pokud je to dohoda o pracovní činnosti, pak z ní odvody jsou stejně jako u HPP a pro vás to nemá žádný efekt, neboť tyto sazby jsou procentuelní.
Jediný negativní vliv to má na výši dovolené, případně nemocenské, avšak zejména u u DPP.
Co se týká daní, tak pokud vám není sražena ze mzdy daň srážková, pak se obě daně sčítají a na základě podání daňového přiznání je vám daň vyúčtována a vrácena.

!!!Pokud je váš druhý příjem nižší než Kč 5.000,–- včetně, podepište prohlášení poplatníka u tohoto zaměstnavatele. U zaměstnavatele s minimální mzdou ponechte příjem bez podepsání prohlášení a podejte DP FO na konci roku. Žádný příjem není zdaněný 2×, vyhněte se však srážkové dani, tu opravdu zaplatíte zbytečně!!!

Valky

S tou zlodějinou s Vámi tedy musím souhlasit… Podle mě to v pořádku není! Už takhle se na daních sebere hromada peněz, ale mít to 2× zdaněné, to už je opravdu krutost! Myslím si, že by jste si měli sehnat někoho zasvěceného a něco s tím udělat!