Kelt

Je to tak jednoduché říci dost, konec v zásadních otázkách?

Mám pocit, jako by se objevovaly otázky na podobné téma, ale odpověď na ně není tak jednoduchá, spíše realizace.
Jednou věcí je počet lidí, které se rodí, kolik denně přibývá, co budou dělat, z čeho budou žít. Obytná plocha je omezená, zvýšení počtu lidí znamená větší hustotu, více aut atd.
Rostoucí doprava, zvyšuje se počet aut, teď byla položena otázka na počet letadel ve vzduchu, větší počet, více kontrol, více lidí, stres, nehod bude přibývat.
Stejné je to s rostoucím počtem informací, jsou lepší a rychlejší počítače, rychleji si předáváme zprávy,rychleji se dozvíme potřebné informace.
Takže hodně věcí roste, počet prostředků, lidí, ale když se jiné věci s tím související nebudou upravovat, kdo ví, jaké to bude mít následky?
nejde říci, nebo nařídit- nesmíte mít víc než (x) dětí, nesmíte cestovat častěji než 4 x ročně letadlem a pod:
Tady je to otázka, někoho zaujme a bude souhlasit případně dodá vlastní názor, jiného to ani nepřekvapí.
Kim jedná s Donaldem, celý svět je v pohotovosti, sleduje se každá puška, raketa, ponorka, dolar na zbrojení
ale něco je špatného ve státu dánském..... Děkuji

Nejlepší odpověď
Kepler

Udržitelný rozvoj – to je to zaklínadlo, jehož jsem fanda. Země by byla potenciálně schopná uživit násobky toho počtu lidí, který je tady dnes. Rozsáhlé plochy souše nejsou osídleny a vodní svět prakticky vůbec. Možná by stálo za pokus naučit černoušky jak spravovat svou zemi a nemusely by se řešit migrační krize. Investovat tam do školství a hospodářství, aniž by to tam nebylo ihned všechno rozkradeno. Zatím se to snaží řešit různými dohodami, doporučeními a závazky, ze kterých si ale některé státy dělají jen pudel. Příklad USA a emisní limity, Čína a zákaz freonů atd. Zrovna tak otázka zbrojení v USA i Rusku. Lidi jsou zkrátka nepoučitelní. Chytí se za hlavu, až bude už pozdě? Nebo už pozdě je?

Další odpovědi
ivzez

Mně tahle otázka nepřijde „košer“.

Jakým právem byste chtěl lidem zakazovat rozmnožování?

A proč omezovat počet letů, když spousta lidí
(troufám si odhadnout, že většina) nelétá vůbec?
Podle mne by cesta měla vést jinudy:
Zdokonalit bezpečnost provozu tak, aby nedocházelo ke zbytečným nehodám.

Drap

Ano, máš pravdu. Nikdo neví kam to povede.

vas999

Jednoduché to samozřejmě není. Někde jsem četl, že porodnost celosvětově začíná klesat. Nepochopil jsem proč, ale moderní doba holt nesvědčí tomu, že po každém pohlavním styku se narodí dítě. Lidé chtějí mít méně dětí, a to i v rozvojových zemích. V Japonsku to došlo do takového extrému, že jich ubývá a asi za tisíc let na světě žádný Japonec nebude. V případě pokroku si myslím, že se blížíme k horizontu – už nebudou o moc lepší počítače, nebudou lepší zbraně ani rychlejší doprava. Možná bude všechno lepší než dnes, ale prostě jenom zlepšováním – nebude už moc velkých vědeckých převratů. A války bych se taky nebál. Vyspělé země jsou celkem stabilní, vše se dá řešit mírovou cestou. Zaostalejší oblasti jsou zase zaostalé a od nich tolik nebezpečí nehrozí. Ani Ruska bych se nebál – sice možná bude tlačit a ovládne celou Evropu, ale opět mírovou cestou. Možná se lidstvo samo ničí tím pokrokem , mírem a svobodou. Co však bude dál, to je ve hvězdách.

Otázku jsem sice asi nepochopil správně, ale tahle odpověď se mi zdá dostačující.

autacek

Zásadní problém není ani tak počet aut, či letadel, ale to, že ta zodpovědná část obyvatel se množí, až když mohou své potomstvo zajistit bez cizí materiální pomoci, na druhé straně pak exponrnciálně narůstá těch, kteří se množí pro potěšení a nejen že jsou závislí na pomoci druhých, ale mnohdy to, že 9 z 10 jejich dětí nepřežije, berou jako součást života.

U nás třeba v konečném důsledku sociální systém odčerpává peníze i střední vrstvě, která tak zakládá rodiny zodpovědně později, nicméně tím se problém dál eskaluje. To, že budeme vyživovat rodinku nepřizpůsobivých, kteří se v rámci osvědčeného modelu budou chovat v dalších generacích naprosto stejně, povede v blízké budoucnosti jen k nezvladatelnosti a eskalaci problémů v celé společnosti.

ivzez

@Auťáček → to zodpovědné zakládání rodiny později
může mít (a také mívá) dopad na zdraví či postižení dětí.

autacek

Ano, je to tak. Bohužel. Dalo by se tedy říci, že díky tomuto systému lidstvo degeneruje.