Jose1f

Je to strašení Řeckem?

Naše politická garnitura nechce zvyšovat daně bohatým podnikům, protože ty by prý úměrně začaly zvyšovat ceny svých výrobků a v důsledku toho by se prý snižovala životní úroveň občanů, kteří jejich výrobky kupují. Účinnější je prý zvyšovat daně rovnou občanům (DPH), protože ti ceny zvýšit nemohou, a přitom zaručeně sníží svoji spotřebu. A tak se prý postupně proškrtáme k blahobytu. Kdo tomu nevěří, na toho se pouští strašák, Řecko.
Můj kamarád se ale rozčiluje. Prý to není pravda. A pouští také svého strašáka, a kupodivu, také Řecko. „Podívejte,“ říká, „kam to Řekové s tím zvyšováním DPH a škrtáním dotáhli? Nikam, dosáhli jen toho, že se teď ve volbách dostala do parlamentu neofašistická strana s dvaceti svými členy!“
Problém vidím v následujícím: Je to strašení Řeckem (ale s obráceným znaménkem), nebo ne?

Nejlepší odpověď
anonym

Strašákem Řecko argumentují naši politici, protože všechno tady rozkradli a teď neví co dál.Jestliže v Řecku měli 6 neděl dovolený, 13. a14. platy, a ještě k tomu prémie za to, že přišli do práce, tak se ptám, jestli jsme to měli i my tady?Takže Řekové měli několik let blahobytu a měli jsme ten blahobyt i my tady?Oni nás strašejí Řeckem, protože mají strach, že by ONI o ten svůj blahobyt přišli, kdyby si lidi neutáhli opasky.
Nejjednoduší vyjití z krize je, že VŠEM se stáhnou platy na průměrný plat v republice, poslanci budou platit za všechno tak jako normální člověk (jídlo v jejich kantýně na úroveň restaurace, platit veškerou dopravu do zaměstnání, nemocenskou tak jako dělníci ve fabrice atd.,atd).V do­zorčích radách brát symbolickou odměnu (nejvíše 1 plat) a HLAVNĚ vybírat poctivě daně od bohatých.Zrovna tak prosadit přiznání majetku a jak k němu přišel, doložit vyúčtování( a ne že to je napsáno na někoho z rodiny, protože CELÁ rodina tento majetek využívá).
A HLAVNĚ, ABY KAŽDÝ BYL ODPOVĚDNÝ ZA SVÉ ROZHODNUTÍ a v případě špatného rozhodnutí za něj platil, tak jako musí platit dělník ve fabrice za svůj zmetek.
Doplňuji:
Pokus jste poslouchal(a) dnešní zprávy, „Vedení dopravního podniku si rozdělilo zlaté padáky v částce 6 milonů korun“…tak takovýhle lidi nás právě vedou do propasti zvané Řecko, protože to není jen tato kauza, ale stovky kauz v celé republice.Nebýt těchto padáků, tak není potřeba dělat taková opatření, aby na to dopláceli všichni lidi.

Další odpovědi
arygnoc

Nie je.
Treba si uvedomiť, že bohatých nie je toľko, ako tých chudobnejších.
I mizerný matematik si spočíta, že málokrát viac je menej ako veľmi veľa krát máličko (i keď to máličko je relatívne málo z pohľadu priemeru [ktorý je tiež zavádzajúci], ale dosť z pohľadu podpriemeru).
V podstate dane bohatých platia chudobní (nechce sa mi tu rozoberať ako), takže spoločnosť (každú, v ktorej fungujú peniaze) držia nad vodou iba masy s priemerným a podpriemerným príjmom.
Len pre zaujímavosť si zoberte kalkulačku, a počítajte všetky dane, ktoré platíte (od dane z príjmu cez DPH až po tie z nemovitosti, cestnú daň a pod., + odvody) a nevyjdete z údivu, koľkože by ste zaplatili za NEZDANENÝ tovar (služby).

Nie som ekonóm, ale sedliacky rozum vedie k tomu, že v prípade krízy by sa DANE (akékoľvek) nemali zvyšovať, ale naopak, znižovať, príjmy štátu hibernovať (a teda napr. i ČEZu, ktorý nezmyselne zvyšuje ceny), kým sa ekonomika zasa nespamätá.
Podľa mňa (osobný názor) súčasná cesta vedie do záhuby spoločnosti (rozumej kapitalistickej, aspoň tej súčasnej).
Budúcnosť ukáže, čo sa z toho vyvinie.