Je to správně se sacharidy?

Rozumím tomu správně?
jednoduché sacharidy=jed­noduché cukry
složité,složi­tý,komplexní sacharidy=slo­žité,složitý,kom­plexní cukry

Nejlepší odpověď
annas

Už jsem vám to jednou vysvětlovala., projděte si znova. vysvětlení mgr. Vlastimila Chadima.

"1. Jednoduché sacharidy dělíme na další dvě skupiny:

Monosacharidy (tvořeny jedním cukrem)

  • glukóza-cukr hroznový, přirozeně obsažený v medu, hroznovém víně či „uměle“ v cucavých bonbónech či Glukopuru
  • fruktóza-cukr ovocný, jehož zdrojem je opět med a především ovoce
  • galaktóza-součást mléčného cukru

Disacharidy (tvořeny dvojicí monosacharidů) – patří k tzv. oligosacharidům.

  • sacharóza-cukr řepný (glukóza+fruktóza), což je cukr, kterým přislazujeme hotové pokrmy, nápoje a který se nachází v průmyslově vyráběných potravinách a nápojích
    • maltóza-cukr sladový (glukóza+glukóza), jehož nejvýznamnějším zdrojem je piv
  • laktóza-cukr mléčný (glukóza+galaktóza) v mléčných výrobcích

2. Druhou skupinu – složité sacharidy tvoří polysacharidy, které jsou zásobní formou rostlinných a živočišných buněk (škrob, dextriny, glykogen).

Hlavním zdrojem škrobů jsou obilniny a výrobky z nich, luštěniny, brambory, ořechy, olejnatá semena a některá zelenina. Glykogen je zásobní forma cukru živočišných buněk. Najdeme jej především v játrech a v ledvinách. Zvěřina, koňské a králičí maso mají též jisté množství svalového glykogenu (maso je slabě nasládlé)"

http://www.nu­trivia.cz/cukry-rozdeleni.php

Monosacharidy a oligosacharidy jsou jednoduché, polysacharidy jsou složené, tedy komplexní

K příspěvku v diskuzi. Také mám dojem, že jsem už vysvětlovala.

Znova vkládám vysvětlení. Musíte si uvědomit co patří mezi jednoduché cukry

Co říká etiketa: obsah sacharidů a cukru

Co znamená např. údaj na obalu: 100 g výrobku obsahuje 60 g sacharidů, z toho 20 g cukru:

  1. obsah sacharidů – uvádí obecně všechny sacharidy, signalizuje obsah složitých sacharidů
    • složité sacharidy – např. vláknina, škrob, celulóza
    • jsou zdrojem postupně uvolňované energie, při běžném režimu jsou nutričně vhodnější
    • vláknina podporuje trávení
  2. obsah cukrů – uvádí podíl jednoduchých sacharidů
    • cukr – např. glukóza, fruktóza, sacharóza
    • vhodný pro rychlé doplnění energie.

Takže sacharidy jsou všechno, co se k nim řadí, cukry jsou jen cukry jednoduché.

https://www.vi­talia.cz/clan­ky/napisy-na-potravinach-cukry-a-sacharidy-nejsou-totez/

Další odpovědi
Kepler

Ano, ty jednoduché jsou mono-, di-, tri-, případně tetrasacharidy. Patří sem fruktóza (ovocný cukr), laktóza (mléčný), sacharóza (řepný a třtinový), glukóza (v krvi) a mnoho dalších.
Složité cukry jsou polysacharidy – celulóza, škrob, chitin (u hmyzu). Na rozdíl od jednoduchých cukrů nejsou rozpustné ve vodě a nechutnají sladce.

anonym

Já jen nechápu popisek na výrobku. Obsah sacharidů 50 gramů, z toho 25 gramů cukry. V tomto je to myšleno jak? Jak poznám co je co.

da ny

"Mezi sacharidy patří různé látky: cukry, škrob a dokonce i vláknina. Podle počtu cukerných jednotek se sacharidy dělí na monosacharidy, oligosacharidy a polysacharidy. "
„Základní stavební jednotkou všech sacharidů jsou cukerné jednotky, kterými jsou monosacharidy, které jsou samy o sobě nejjednoduššími cukry vůbec“
„Mnohé ze sacharidů jsou významné přírodní látky, řada dalších byla připravena synteticky.“ Sacharidy jsou zdrojem energie.
Zbytek podrobně vysvětlila annas 🙂
Laicky řečeno:
V rohlíku, knedlíku, chlebu, rýži těstovinách jsou sacharidy
(od 20 – 55g ve 100g výrobku. Chuť není sladká, jsou bez cukru.
Koupíte si sušenky, koblih, vánočku a tam jsou sacharidy z obilné mouky atp. a sladká chuť díky přidanému cukru.
Výrobek má tedy50g sacharidů, z toho 25g sladidla. Obvykle je ve složení uvedeno, zda glukosa, sacharosa či fruktosa apod. V takových např. sušenkách je 25g sacharidů, jakosladidla – cukru /rychlého/.
Zbytek do 50g celkového obsahu sacharidů jsou škroby, celulosa, vláknina = postupně se uvolňující energie.
Našla jsem i odkaz s vysvětlením:
https://www.vi­talia.cz/clan­ky/napisy-na-potravinach-cukry-a-sacharidy-nejsou-totez/

annas

Nevšimla jsem si vašich údajů, vysvětlila jsem na jiném příkladě.

Jak poznáte? Musíte si zapamatovat, co jsem cukry, to, co sladí. Sacharidy je širší pojem – co do výrobků dávají, zřejmě všechno neuvádějí, všimnu si někdy, takže může to být např. co je uvedené jako komplextní sacharidy, tedy polysacharidy.

25 gramů cukru – jednoduchých cukrů – např. řepný nebo třtinový cukr apod. – sladká chuť.

Zbytek jsou polysacharidy – celulóza, vláknita, škrob atd. – zasytí.

Jinak to vysvětlit nejde. musíte si zapamatovat, co který pojem znamená.