Avatar uživatele
led

Je to správne: kresťan katolík?

Hlavne v poslednej dobe často počujem znenie (aj v češtine aj v slovenčine) „som kresťan katolík“ ako jedno spojenie. Iné „kresťanské vyznania“ toto spojenie nepoužívajú.
Nestačí použiť jednoducho výraz: „som katolík“. Aký je medzi týmito pojmami ´kresťan katolík´ a (len) „katolík“ rozdiel? Čo chcú ľudia týmto spojením dvoch pojmov povedať?
Môžte mi to vysvetliť, je toto používanie správne, alebo je to len preto, že s tým niekto začal? (ako napríklad kedysi sa hovorilo „táto republika, tento ľud“, dnes sa používa prevažne „táto krajina“, akoby už ľud nebol)
Doplňuji:
Prečo musia zdôrazňovať práve takto svoje náboženstvo. Má to snáď znamenať, že už smamotná príslušnosť ku kresťanskej cirkvi zdôraznením užšieho výberu, predurčuje morálnu a spoločenskú čistotu (takýto človek sa predsa nemôže dopustiť protispoločenských a amorálnych činov)? Nezaváňa to schovávaním sa pod matkinu sukňu, ktorá nepripustí uvaliť na svojho syna ani tieň podozrenia, aj keď sa dopustil trestného činu?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: led

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? annas, vagra, Andělé, johana 56, Hlada, gagaga před 3581 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Brala bych takto.
Samozřejmě je důležité znát vvýznam slova křesťan – příslušník některé křesťanské církve. Stejně tak katolík je příslušníkem křesťanské církve. Užití křesťan katolík považuji za zdůraznění katolictví – jsem katolík, nikoliv např.protestant.

Domnívám se, že běžně stačí pojmenování katolík. V tomto případě uvedené křesťan katolík považuji za dvojí vyjádření téže věci.

Nestačí ale jen samotný výraz křesťan – to vyžaduje další upřesnění. Protože pravoslavný či protestant jsou křesťané, ale od katolíka se jistým způsobem liší.

Katolík je křesťan, příslušník katolické církve – římskokatolické nebo řeckokatolické..

V širším slova smyslu křesťan může věřit jako í katolík, protestant či pravoslavný.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mosoj

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-je-rozdil-mezi-krestanem-katolikem-a-evangelikem

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
MK44

Nevidím důvod, proč by to mělo být nesprávné. Osoba sděluje, kam sama sebe řadí, a to od širší kategorie k užší. V jiných oborech by mohl říci: Jsem evropan, Čech, plzeňák. Nebo: Jsem sportovec – fotbalista – sparťan.

Zda je to „správné“, závisí na situaci. Na tom, komu a proč se to sděluje. Řeknete-li Turkovi, že jste hradečák, bude houby vědět, která bije. Povíte-li mu, že jste Čech, Chod, začne tušit, o co kráčí (Lepší příklad by byl v Německu: Němec, Bavor nebo Němec, Sas.). Budete-li mluvit s pygmejem, budete muset začít u evropana. Z toho nutně nevyplývá, ža Vás dotyčný křesťan – katolík považuje za pralesního divocha.

Výhodné a častým komunikačním trikem bývá, vyžaduje-li to situace, zdůraznit svou příslušnost k ve společnosti privilegované skupině či vrstvě, zvláště připisuje-li se jí a priori nějaká „vyšší“ hodnota. V křesťanské společnosti mívá váhu být křesťanem, v islámské muslimem, ve stavovské šlechticem a v padesátých letech dělníkem – komunistou. Vzhledem k diskutabilní roli katolické církve v české historii, může být bezpečnější v oznámení, že jste katolička, katoličce předřadit křesťanku. A naopak, možná někde v Irsku, může jít o vystupňování vlastní „hodnoty“: Nejen že jsem křesťan, ale jsem dokonce i katolík. Bezpochyby jsou i jiné důvody, jak, kam a proč se lidé zařazují.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Andělé Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Roman71

Ono to chce především rozdělit a správně pochopit. Začnu od té druhé části slovního spojení. Katolická (církev), už jen to označení „katolická“ vycházející z latiny, znamená: všeobecná. Pode pojetí Vatikánu by Katolická církev měla zahrnovat všechny církve, hlásící se ke křesťanskému vyznání víry. Jenže…

Tady nastává problém, nebo spíš rozdíl. Být křesťanem, znamená znát a uctívat Pravého Boha ( jehož jméno církve z Biblí nechali odstranit) a následovat Ježíše Krista v jeho činnosti – kázání dobré zprávy o Božím Království.

Je jedno jediné náboženství, které po celém světě používá skutečné Boží jméno. Znali jej nejen členové izraelského národa, ale i Ježíš a to jméno je Jehova (hebrejsky JHVH, viz: http://www.jw­.org/cs/co-rika-bible/otazky/bozi-jmeno/).

Slovní spojení křesťan – katolík mi tomto případě přijde nesprávné. Buď jsem křesťan (se vším, co ke skutečnému křesťanství patří), nebo jsem katolík :)

před 3558 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

mosoj,
1 – ja som sa v otázke nepýtala na rozdiel medzi týmito pojmami, ale konkrétne na toto slovné spojenie do jedného výrazu. Rozdelenie kresťanstva na jednotlivé „odnože“ poznám, aj historické dôvody ich vzniku.
2 – Prepáčte za upozornenie, ale v zmysle pravidiel tejto stránky odpoveď, kde je uvedený len odkaz bez upresňujúceho taxtu, nie je považovaná za odpoveď, ako to tu bolo už veľakrát prezentované nielen mnohými uživateľmi, ale aj adminom… Napriek tomu ju považujem za odpoveď na inú otázku, než som položila.

před 3579 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Prepáčte za doplnenie, ale moja otázka nesmerovala k rozlíšeniu náboženských odlišnosti kresťanstva, ale práve k tomu neustálemu zdôrazňovanie svojej príslušnosti k istému spoločenstvu. Zaujímavé totiž je, že toto zdôrazňovanie nepoužívajú cirkevní hodnostári…

před 3581 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
MK44

Lidé jsou různí. Někdo má větší potřebu patřit k nějaké komunitě (národu, církvi, partě) než jiný. Někdo má potřebu danou komunitu propagovat, někdo svou příslušností k ní ostatní zastrašuje apod.

Asi správně nerozumím tomu, že církevní hodnostáři nezdůrazňují svou příslušnost ke své církvi. Vždyť bývají veřejně činní a tedy známí a každý to o nich ví. Pokud mluví, tak zřídka kdy o něčem jiném než o svém společenství a jeho nauce, nebo je do své řeči nějak „nenápadně“ zakomponují. Též mívají zvláštní oděvy, jakési uniformy, podle kterých je každý pozná.

před 3581 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Ak si všimnete slovné spojenie „kresťan katolík“ nepoužívajú, ak použijú v spojení tak k tomu pridávajú upresňujúcii výraz napríklad „všetci kresťania a hlavne katolíci…“
To, že nosia verejne označenie príslušnosti ku kresťanstvu, je vlastne ich pracovný odev, ktorý v zmysle „služby Bohu“ sú povinní nosiť,

před 3579 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek