postcd

Je to správně formulované? „Složka je viditelná všemi“

mohl bych napsat „viditelná pro všechny“ ale chtěl jsem to zkrátit, tak jestli „viditelná všemi“ nebo „viditelná všem“ je 100% správně. Nebo co je nejlepší? Vlastně to vyjadřuje možnost, že jí můžou vidět, když budou chtít.

Nejlepší odpověď
annas

Filipe a LSeraphilno ,, jsou různé možnosti stylizace, ale tazatelova věta je správně, jen je třeba uparvilt slovosled. , protože i v oblasti stylizace existují pravidla, podle nichž některé pády či slovní druhy mají přednost. Jde o tzv. aktuální členění větné.

Věta je v trpném rodu. Jak se tvoří tvoří ?
Tvoří se tvary pomocného slovesa být a příčestí trpného. To máte správně.
Jen zájmeno má přednost před slovesným tvarem .Složka je všemi viditelná.

U trpného rodu záleží na jednoznačnosti, na tom, co je ve větě nejdůležitější a stává se konatelem děje. Konatel je vyjádřen pomocí 7. pádu,
Ve větě je podmětem slovo složka, která nic nedělá, ale někdo ji umístil, aby byla vidět, tedy byla viditelná. Je zasažena dějem, určitou činností. Původně ji nikdo neviděl, ale nyní je viditelná všemi. .

Takže u vaší věty je jen třeba změnit slovosled. Složka je všemi (7. p.)i viditelná. Jsou i jiné možnosti stylizace, ale lten návrh s přesunutím zájmena je správný.

Další odpovědi
Filip84

Slohově „viditelná pro všecky“.

„Složka viditelná všemi“ nedává imanentní sensus, je to lapsus: buďto složku viděli všichni, pak ale trpný rod – „Složka byla všemi viděna“, nebo složku mohou vidět všichni (ale nemusí, pouze, pokud se o existenci dozvědí, a pokud projeví zájem), pak je „složka viditelná pro všecky“.

Složka „viditelná všem“ lapsus není, ale slohově je to nepřiléhavější, než „složka viditelná pro všecky“. Tohle asi nedokážu příliš vysvětlit (nemám paedagogické vlohy), buďto to vnímáš, nebo nevnímáš. 🙂

seraphico

Všemi určitě ne, všem je lepší. „Složka je viditelná pro všecky.“ by také šlo, ale mně to zní nepříjemně.

Otázkou je, zda je vůbec vhodné použít slovo „viditelná“. Počítám, že se bavíme o složce v digitální podobě. Znamená to tedy, že onu složku mohou všichni pouze vidět, ale manipulovat s ní už nemohou? Pak mi není moc jasné, proč bych měl být informován, že na složku mohu koukat, když s ní stejně nemohu nic dělat 😄.

Jestli smyslem informace mělo být, že složku mohou někde vidět a otevřít ji (když budou chtít), tak bych spíš napsal „Složka je všem k dispozici.“

postcd

Děkuji za názory. Ohledně toho názoru annas, respektive toho slovosledu mi přišlo, že v kontextu té věty je zřejmé, že je řeč o složce a druhá nejdůležitější věc o kterou tam jde je viditelnost, z toho pohledu mi přijde vhodné to slovo dát před slovem „všemi“ a také mi to přijde přirozenější – „je“ mi připadá, že se vztahuje spíše ke slovu „viditelná“ než „všemi“. PS: a slovo všecky se mi také jako Elkonovi nelíbí.

annas

Sastačí se rozebrat vwtu a zjisstíte, co k čemu patří.

annas

Příspěvek smazán administrátorem.

annas

Složka je viditelná je základní větná dvojice podmět a přísudek. Je viditelná všemi – kým – větný člen. Nevludu určovat, zkuste sám.
viditelnost – od viditelný – vidět -. přípona -telný = slovesné přídavné jméno, viditelnost – slovesné podstatné jméno. V přísudku je viditelná vyjadřuje í se možnost „být zasažen“ dějem, který je vyjádřen slovesem: vidět = viditelná složka (tj. je možné jj vidět).

Takě platí aktivum, že diváci mohou složku vidět. Když s vytvoříte skladební dvojici, pochopíte, že zájmeno všemi se vztahuje k přísudku je viditelná. Opakuji z pohledu postavení slov má zájmeno přednost před slovesem, všemi souvisí se přísudkem , i když s ojí před ním, nebo za ním. Pokud by všemi stálo za přísudkem, tak by mělo být rozšířené ..nspř. jako doplnění významu např. všemi, kdo nenosí brýle.. Slyšel jste ve škole, co je valence a pořádek slov?. Sama z toho vycházím, ale je to váš text, takže si vyberte co chcete.j Pak ale nechápu, proč se ptáte..

Přepsala jsem předchozí text, o jehož smazání kvůli překlepům požádám admina.

elkon

Filipe, „pro všecky“ je nespisovný výraz.

Filip84

seraphico: „viditelnost“ všem uživatelům je vlastnost v informačních systémech, je to terminus technicus a terminus technicus je terminus technicus, nemá nějaký hlubší smysl se nad ním zamýšlet.

To, že je složka viditelná pro všecky, je smysluplnější vyjádření kummulace atributů „jen ke čtení“ & ne-skrytý.

Podívej se na to: otevři v compu disk (třeba C:), označ jakoukoli složku, klikni na ní pravým tlačítkem, zvol „vlastnosti“, pak „obecné“, a dole máš: „Atributy: jen pro čtení (platí pouze pro soubory ve složce) / Skrytý“.

seraphico

Filip84, no máš pravdu. Opravdu existuje něco jako „viditelnost složky“ 😄

https://podpo­ra.svjaplikace­.cz/podpora/vi­ditelnost-slozek/

Člověk se stále učí. 😄