Kelt

Je to přiměřená obrana?

Na internetu se najdou stránky s libovolnou tematikou. Například to, jak jezdí řidiči a vše, kolem toho.
https://www.te­levizeseznam.cz/vi­deo/mistri-volantu/z-dodavky-osahaval-cyklistku-jeji-pomsta-prisla-vzapeti-64119597?dop_­ab_variant=0&dop_sou­rce_zone_name=sznhp­.vidpbox&dop_req­_id=EAdVexqnMAm-202012251352&­utm_campaign=_var&ut­m_medium=z-boxiku&utm_sou­rce=www.seznam­.cz
Ta žena poškodila vozidlo. Na jednu stranu má každý své soukromí a nejsme rádi, když nám ho někdo poruší, ale na druhé straně se někteří účastníci chovají tak, že by neprošli psychotestem. Kdo bude platit opravu vozidla, svědků je dost? Jak je to? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Kepler

Urvat někomu zrcátko u auta nebyla obrana, ale pomsta. Přiměřená obrana byla, když tomu týpkovi odstrčila ruku, když si na cyklistku šáhnul. Ostatně právo zná jen pojmy nutná obrana, krajní nouze a oprávněné použití zbraně.

Zdroj: https://globe24­.cz/revue/55298-za-obranu-pred-utocnikem-vezeni-co-je-primerena-obrana-a-jak-ji-poznat

Další odpovědi
JežíšKristus

Nemůže se jednat o krajní nouzi ani nutnou obranu, neboť „útok“ ze strany „osahávače“ již byl ukončen. Jedná se tudíž o tzv. extenzivní exces, který vylučuje užití institutu okolnosti vylučující protiprávnost.
V trestněprávním řízení by bylo chování slečny posouzeno jako extenzivní exces, slečně bude přičteno poškození cizí věci. Pokud je výše škody do 10 tisíc, pak se jedná o správní přestupek, pokud nad 10 tisíc, pak o trestný čin.

zjentek

Člověk má právo na obranu a pokud toto své právo pro různé strachy a obavy promarní, negativně se to podepíše na jeho vlastní důstojnosti a to na každém z nás! Křivdy nás nekompromisně NAVŽDY poznamenají. A tak žena správně a především prvoplánově (nebyl čas nechat odeznít emoce) volila obranu… Volila takovou, jaká se zrovna namanula. Takto bych jako soudce posuzoval já, dle principů příčina = důsledek. Ale já naneštěstí nejsem soudce. Bez další debaty však zůstává, že reakci vyvolá jedině akce. (;

Nutno však také doplnit domněnku, že toto video bylo podle všeho jistě sehráno pro senzaci a zisk a to bych jako soudce posuzoval především!

Dochy

Kdyby to někdo chtěl řešit a pokud existuje i video jak řidič osahává cyklistku tak nejspíš by ona zaplatila škodu a pokutu, on by dostal pokutu až podmínku za harašení. Myslím, že pokud má rozum, tak se řidič spokojí s opravou zrcátka na své náklady.

O obraně se reálně mluvit nedá, trest je legální jen po projednání soudem, nějaké finanční zadostiučinění jedině po oboustranné dohodě nebo z rozhodnutí soudu,

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

JežíšKristus

Kepler: Plus k tomu přičtěte svolení poškozeného, přípustné riziko, výkon práva nebo povinnosti, výkon povolání (lékař smí řezat do lidí protože je lékař) a dovolené činnosti (boxeři si mohou navzájem ubližovat).