Illines

Je to mozne ?

Je mozne ze dam sach protihraci a misto aby se branil-sachuje mne?Je to dovoleno?Setkala jsem se s tim poprve.

Nejlepší odpověď
Bobule

Pokud dáš šach ( tím pádem mu ohrožuješ krále ) on chtě nechtě, musí bránit krále ( pokud je to možné a má čím bránit, nebo pokud má králem jak se šachu vyhnout ) ale pokud žádný takový tah není, tak jsi dala šach mat. A tím hra končí samozřejmě v tvůj prospěch. Protihráč nemůže po Tvém šachu jen jinak, než aby bránil krále.

Další odpovědi
tom004

Je. Například tak,že sebere figuru která šachuje jeho krále a zároveň se tímto tahem dostane jeho figura do pozice,ze které šachuje krále protihráče.

Mapel

Šachovat můžeš do té doby než dáš MAT. Pak už to nejde.

IK

Samozřejmě že nemůže dát šach tobě a sám zůstat v šachu. Tím pochopitelně hra končí ihned jak jsi na tahu a obrazně mu krále bereš, takže nemůže se bránit jako že remíza protože by ti ho jako mohl sebrat, nemůže, hra je už skončena.
Může ti šach dát jen když se tím sám zbaví šachu svého krále. Tuším že by to ani nebyl mat kdyby neuskutečnil úhybný manévr který ještě může udělat a jen se vzdal při šachu, ale jen remíza. Nemůže ale pokračovat ve hře a mít sám šach.