poa.li

Je těžké být objektivní?

Nejlepší odpověď
mosoj

Je to nemožné. Vždy je to pro někoho špatně !!

Další odpovědi
led

Ano, objektívny pohľad zo strany ktoréhokoľvek človeka, je vlastne jeho subjektívny pohľad.

annas

Domnívám se, že je. Každý člověk je jedinečný, určité jevy posuzuje ze svého pohledu a stejně nad nimi tak uvažuje… Na skutečnost, která existuje nezávisle na něm, se divá prostřednictvím svých názorů, úvah, myšlení.
Objektivní pohled na to, co bylo vytvořeno subjektivně a nakonec se stalo objektivní skutečností? Je můj názor či názor druhého jen subjektivní? Nebo připustíme, že to tak mohlo nebo nemuselo být? Kompromis?

Terryle

Ne těžký, ono to je nereálný. Na žurnalistice nám vtloukali do hlavy, že objektivita je jen iluze a to, čemu se říká objektivita, je jen snaha o vyváženost, nebejt na první pohled nebo úmyslně subjektivní.
Neobjektivní jseš už jen proto, že jsi člověk, máš nějaký sympatie a někdo/něco ti prostě sedne nebo ne. Můžeš se snažit to v rámci „objektivity“ překonat, ale vždycky tam nějakej rozdíl bude a čtenář to vycítí třeba i podvědomě. Stačí dát jedné nebo druhé straně sporu o řádek víc místa, trošku jinak zvolená slova… nebo ono i stačí, když půjdeš pro informace za někým, koho bereš jako toho horšího – může se to projevit na tvém jednání s ním, on je nepříjemný / míň milý než ten, kdo ti byl sympatický, ty to napíšeš a ejhle, člověk je podán v jiném světle. A ještě horší zlo je na tohle fotka – výraz, pohled, úhel záběru… s tím se dají dělat takový věci, i když se tomu třeba snažíš vyhnout :o/
A je to tak asi i v životě. Objektivita je nedosažitelnej ideál, kterýho bysme se ale měli neustále snažit dosahovat, i když to stoprocentně nikdy nezvládnem.