quentos

Je terminologicky nesprávné spojení „poměr skóre“? A pokud ano, je pak nesprávné i „skóre jednoho hráče“?

Do sportu nevidím, a tak se ptám. Podle http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sk%C3%B3re už samotný pojem „skóre“ vyjadřuje poměr (branek apod.). Když se tedy řekne „poměr skóre“, je zde v tomto spojení slovo „poměr“ nadbytečné? A naopak, je nesprávné říkat „skóre jednoho hráče“, když se v případě celkového počtu bodů jednoho hráče logicky nejedná poměr? Dík.
Doplňuji:
vypadlo mi: * …nejedná o…

Nejlepší odpověď
annas

Vaše otázka mě zajímá z pohledu českého jazyka. Hledala jsem, co na to naši jazykovědci.

Staroanglický výraz score má několik významů.Jeden z těchto významů patří do oblasti sportovní: Jde o označení stavu nebo výsledku nějaké hry nebo zápasu, vyjádřeného zpravidla celkovým počtem dosažených bodů, branek apod. V tomto svém významu bylo přejato už dávno do českého odborného názvosloví, avšak naneštěstí s nesprávnou výslovností: v angličtině zní totiž toto slovo [skór], tedy bez koncového -e.

Pokud jde o novější význam termínu skóre, došlo v češtině k tomu, že v něm vystoupil do popředí významový rys „poměr bodů, branek apod.“ (5 : 3, 0 : 4, atd.), zatímco v angličtině dominuje rys „celkový stav nebo výsledek“ (který nemusí mít vždy charakter proporce), takže když např. zápas skončil 0 : 0, tedy bez bodů, skončil beze skóre (nikdo totiž neskóroval).

http://www.ves­mir.cz/clanek/sko­re-a-skor

Takže se výraz užívá v dvojím významu:

  1. poměr skóre, jde o dvojí vyjádření téže skutečnosti – jedině brát tak, že jde o poměr skóre = poměr v číslech. Ale dívala jsem do starších článků asi z 50. let, kde se uvádí, že „protivníci měli lepší skóre, nikoliv lepší poměr skóre…“.
  2. Zatímco u „skóre jednoho hráče“ platí původní anglický význam = počet bodů, které hráč získal.

Další odpovědi
Lucijej

Správně je to špatně, ale holt se to tak zažilo. Vychází to zřejmě z toho, že se říká zaskórovat ve smyslu dát koš / gól. Je to ovlivněné angličtinou, kde dát gól je score goal. Takže skóre se nepoužívá ve smyslu poměr košů, ale počet košů, a pak to vypadá poměr skóre = poměr košů a skóre jednoho hráče = počet košů / gólů, kterí dotyčný dal.