jeremi02

je teplotní roztažnost vody v rozmezí 20–80stupni lineární?

máme 2bojlery jeden 40l v něm ohřejeme vodu z 20na80stupňů a v 80l ohřejeme vodu z 20na50stupňů, zvýšení tlaku bude stejné nebo rozdílné? díky :)

Odpovědi
Conchus

podívej se do Wikipedie. Je to tam navěšené už hodně dlouho

cochee

Podle mě se ale ptáš v titulu otázky a v otázce samotné na dvě různé věci. Linearita by znamenala, že přírůstek objemu je stejný při stejném Δt neboli voda se roztáhne stejně při ohřátí ze 20° na 25°C jako při ohřátí ze 65° na 70°C. Ale v příkladu uvádíš jednou ohřev o 60°C a v druhém případě o 30°C, tdr, že v prvním případě se ti tlak v ohřívači zvedne více.

jeremi02

díky cochee, tu linearitu jsem blbě zmínil. jedná se mi hlavně o ty 2různé bojlery, jeden bojler ohřívá 40litrů vody o 60stupňů a druhý 80litrů o 30 stupňů, tedy 2násobné množství,ale jen o polovinu stupňů. tedy který bojler je více namáhaný protože nemám přetlakový ventil :)

cochee

Aha, no ale nepřítomnost pojišťováku může být „epic fail,“ páč může se pokazit termostat a pak to ohřívá a ohřívá až bum… 🙂 namáhání bojleru bych asi rozsoudil tak, že menší bojler je namáhán více, protože tlak je nutno přepočítat na plochu, na kterou zvětšující se objem působí. Podle tohoto grafu: http://forum.tzb-info.cz/docu/dis­kuze/1131/1131­83/0002001.png je objemová teplotní roztažnost vody od 20°C až do sta víceméně opravdu lineární, takže lze použít koeficient objemové roztažnosti. Protože voda jako kapalina je nestlačitelná, je těžké posoudit nárůst tlaku v bojleru z nárůstu objemu vody, protože tlak tvoří pružnost stěn bojleru. A ta pružnost bude asi větší u většího bojleru s větší plochou stěn, takže jeho stěny jaksi lépe povolují zvětšujícímu se objemu vody.