anony.M

Je teplá užitková voda nepitná?

Nevařím z ní, ani jí nepiju, ale když si v teplé vodě opláchnu kartáček při čištění zubů nebo mi dítě ve vaně trochu vypije, vadí to? Je to škodlivé?

Doplňuji: Jedná se o vodu, co nám teče v paneláku z kohoutku.

Nejlepší odpověď
Kepler

Teplá voda v domácnostech – dříve označovaná jako teplá užitková voda – se podle zákona o ochraně veřejného zdraví vyrábí z pitné vody, ale za pitnou se nepovažuje. Hlavní důvody jsou dva:

  • k úpravě teplé vody se mohou použít látky, které se při dlouhodobém příjmu nepovažují v pitné vodě za žádoucí,
  • vlivem zvýšené teploty v ní může docházet k většímu pomnožení některých bakterií, které nejsou zdravotně závadné, ale mohou nepříznivě ovlivnit chuť či pach vody.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/U%C5%BEitkov%C3%A1_vo­da

Další odpovědi
dudu

Není vhodná na vaření a už vůbec ne k pití. Ovšem nejde o pravidlo. Pití předehřáté vody je nebezpečné zejména kvůli riziku přítomnosti bakterie legionella , která je mj. původce velmi nebezpečné formy zápalu plic. Další nebezpečí existuje u dálkových teplovodů. Zde je využíváno tzv. výměníků tepla, což se zařízení kde cirkuluje mezi teplárnou a výměníkem horké medium /většinou voda obsahující různé chemické přípravky/. U starších systémů tento „sajrajt“ občas přes tzv. šnek prosakuje do zahřívané /původně pitné vody/ a takto teplou vodu činí nepitnou až nebezpečnou.

Jukatan

Proto, že teplá voda vytváří ideální podmínky pro růst bakterií, často se stává, že se bakterie namnoží natolik až jsou nebezpečné. Z toho důvodu se nedoporučuje pít teplou vodu přímo z kohoutku. U domácích bojlerů k tomu dochází ještě častěji. Proto se doporučuje napřed vodu převařit min. teplotou 95 stup.C, čímž se bakterie zlikvidují. Tak, že na vaření bez problému, ale na pití raději ne.

JájsemRaibek

Odkud je ta voda? Těžko říct, jestli je pitná či ne. Pokud však říkáš užitková, tak je užitková a ne pitná. Laboratorní rozbor by teprve sdělil, zda vadí, nebo ne.
Pokud je to voda doma, z vodovodního řádu, jen je ohřátá v kotelně, v bojleru atd., tak pitná je.
Jen vypláchnout pusu by nevadilo, ale mohly by tam být bakterie, které by vadit mohly, jenže bez laboratorního rozboru nelze určit.
Opakuji však, pokud je to klasické napojení studená – teplá, tak je to normálně pitná voda i ta teplá.

Smode

Pít by se neměla, ale v malém množství pravděpodobně nevadí.
Stačí však když si představíš kudy projde: do paneláku jde jako studená, v kotelně se v obrovském zásobníku ohřívá a než ji někdo spotřebuje může v zásobníku setrvat i pár dní, teď zásobník je plný technických elementů počínaje topným tělesem (či výměníkem) který má také svou životnost, dále zařízením které kolikrát přímo v zásobníku „rezne“ aby nezreznul zásobník a to nemluvím o tom že stojatá a nedostatečně ohřátá (což se v paneláku občas děje) voda je super prostředím pro bakterii s názvem legionela. No uznej, máš na takovou vodu vůbec chuť? :)
Naproti tomu pitná ti teče rovnou z vodojemu a než se dostane do tvého kohoutku projde maximálně několika málo ventily.

Dodatek: pozor, mosoj má též pravdu, však myslí nejspíše dřívější přívody např. do činžovních domů kdy se zcela běžně přiváděla kromě pitné i studená voda užitková (na úpravu je ve vodárně levnější) a byla zavedena do prostor vedle sklepů kde se používala v prádelně pro praní. Není to tak dávno co automatickou pračku doma nikdo neměl. No a vedle prádelny byl v každém poválečném činžáku i běžně kryt pro případ útoku – a to už mi nejspíš nevěří nikdo :)

Pentomino

TUV je tzv. „městská voda“, z vodovodního řádu, kterou používáte na pití, vaření atd. Jen s tím rozdílem, že musela projít nějakým výměníkem, který jí dodal teplo. Teď záleží na tom, v jakém stavu výměník je, kdo zajišťuje opravy, revize atd.
TUV může být čistá jak křišťál, nebo také může obsahovat fosfáty a siřičitany, z topné vody a klidně i nějakou tu mastnotu nebo vlákna z těsnění.

mosoj

Z kohoutku u nás užitková voda neteče, až na vyjímky a o těch spotřebitelé ví. Jedná se o vodu pitnou.
Pitná voda a užitková voda jsou dvě různé kvality, dané normou!

ivzez

Podrobné odpovědi ohledně vody už jste dostala.

Teď k její „škodlivosti“:
Opláchnutí kartáčku na zuby teplou vodou ani občasné napití
při koupeli ve vaně podle mne nemůže nějak zásadně uškodit.
[Dlouholetá osobní zkušenost.]