Zacheus

Je tento způsob ohřevu vody bezpečný?

Položím hrnec pod zásuvku a zastrčím do něj dva dráty: První na druhém konci strčím do zdířky nuláku, druhý do zdířky fáze. Je to bezpečné, pokud budu drát chytat jen za izolaci?

Nejlepší odpověď
mosoj

Bezpečné to v žádném případě není. Je to velmi nebezpečné. Když se začaly rozmáhat plastové kelímky, tak si někteří koumáci vyráběli z kelímků vařič pro ohřev vody na kávu nebo čaj. Na dno se připevnily dva plechové proužky ( většinou kontakty z ploché baterie) k nim se připojil nulák a fáze. Po připojení do zásuvky voda vařila za několik vteřin. Pojistky to nevyhazovalo, nicméně kolik to zabilo lidí, nevím.

Další odpovědi
Alesh

Jestli to dobře chápu, jak to chceš udělat, tak tímto způsobem dosáhneš tak akorát zkratu a vyhodíš jistič/pojistku.

Midoc

Tento způsob ohřevu vody je životu nebezpečný. Vodiče pod napětím se nesmí strkat do vody.
Vodíči bude protékat velký proud. I ta izolace je slabá ochrana. Takové dráty se nesmí držet v ruce.
Hrnec i voda bude pod elektrickým
proudem, někoho to zabije.

autacek

Kdysi jsem takto podobně viděl vyrábět „živou“ a „mrtvou“ vodu, v plastovém kbelíku byl ještě ale navíc květináč. :) Proud bylo ale třeba usměrnit.

Nicméně doma rozhodně zkoušet nedoporučuji, to co popisuješ ty je hloupost hraničící se smrtí.

Dochy

Není to bezpečné. Z popisu nedokážu pochytit podrobnosti, ale už to že dráty strkáš amatérsky do zásuvky je první indicie abych toto počínání nemohl označit za bezpečné.

je fakt, že neznám elektrikáře, který by někdy nějakou podobnou blbost nezkusil, ale ten má zpravidla alespoň znalosti a zkušenosti aby se s velkou pravděpodobností dokázal ochránit.

elkon

To vymyslí jen magor, který asi nechodil do školy a neučil se fyziku.

Justin1

Bezpečnost tohoto postupu je úplně nulová. Nezkoušej to. Zkus hledat na YouTube: DiodeGoneWild water heater. Čech v angličtině s komicky silným vlivem české výslovnosti tam předvádí pokusy s nebezpečným čínským ohřívačem vody, který pouští síťové napětí přímo do vody.

Mapel

Jednoznačná odpověď je – nebezpečné.
Z hlediska fyziky je to zajímavý dotaz.

  1. Pokud použiji plechový hrnec a dotknou se obě elektrody hrnce, tak dojde ke zkratu a vybavení jističe.
  2. Pokud použiji smaltovaný hrnec, nebo plastovou nádobu, musím zabezpečit, aby se mi elektrody nedotkly a nenastal zkrat. Potom měrný odpor pitné vody je 20–2000Ωm. Záleží na vzdálenosti elektrod a množství minerálů ve vodě. Bude protékat proud přibližně 11A, což odpovídá odporové spirále 2500W. takže voda bude ohřátá velice rychle. Jištění zásuvek je dnes 16A. Nedojde k vybavení jističe.

Bez znalostí a příslušného bezpečnostního vybavení je tento pokus velice nebezpečný.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.