Avatar uživatele
iceT

Je tento můj předpoklad správný ?

Když se řekne „Čert mě to byl dlužen“ má to něco společného s jiným pořekadlem „Čiń čertu dobře a peklem se ti odmění“?
Význam druhého pořekadla samozřejmě znám,ale spíš by mě zajímala souvislost těchto dvou vět.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 7Pro koho je otázka zajímavá? annas, vagra, johana 56, briketka10, zzzzz, gagaga, gecco před 3702 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

http://www.re­ceptyonline.cz/5-12-cert--1422.html

  1. Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění = ke zlému člověku se můžeme chovat slušně, stejně nám za to nebude vděčný
  2. Čert nám to (ho) byl dlužen = nemělo se to stát, není nám někdo vítaný

--
Každé úsloví má trochu jiný význam, spojitost jen vzdálená.

  1. slušnost se nevyplácí – odplata za určitou službu, pomoc. atd. – konkrétnější význam
  2. nevíme, proč nám není někdo vítaný, co nám způsobil atd. . – obecnější význam

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?mosoj Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
pusinka50

Řekla bych, že přísloví „Čert mi to byl dlužen“, se vztahuje na více jakýchkoliv možných osob ve tvém okolí, které za tebou mohou přijít s nějakým požadavkem, který je ti proti mysli, ale vzhledem k vašemu blízkému vztahy se jim snažíš vyhovět. Když se nesetkáš s pozitivní odezvou a setkáš se s nepříznivou reakcí i třeba tvého okolí, řekneš „čert mi to byl dlužen“.
„Čiň čertu dobře a peklem se ti odmění“ se vztahuje k určité konkrétní jedné osobě, která tě v něčem zklame, ač ty se jí snažíš vyjít vstříc a vstříc ji vyjdeš, něco pro ní uděláš, tak ona osoba si toho neváží a třeba tě pomluví nebo ti nějak jinak ublíží. Specifikovala bych proto „Čert mi to byl dlužen“ na různé životní situace a rčení „Čiň čertu dobře a peklem se ti odmění“ na jednotlivé osoby

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
www

Je to vždy zlá bytost, a právě v tom je ta souvislost.
Více ve zdroji

Zdroj: cs.wikipedia.or­g/wiki/Čert

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek