iceT

Je tento můj předpoklad správný ?

Když se řekne „Čert mě to byl dlužen“ má to něco společného s jiným pořekadlem „Čiń čertu dobře a peklem se ti odmění“?
Význam druhého pořekadla samozřejmě znám,ale spíš by mě zajímala souvislost těchto dvou vět.

Nejlepší odpověď
annas

http://www.re­ceptyonline.cz/5-12-cert--1422.html

  1. Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění = ke zlému člověku se můžeme chovat slušně, stejně nám za to nebude vděčný
  2. Čert nám to (ho) byl dlužen = nemělo se to stát, není nám někdo vítaný

--
Každé úsloví má trochu jiný význam, spojitost jen vzdálená.

  1. slušnost se nevyplácí – odplata za určitou službu, pomoc. atd. – konkrétnější význam
  2. nevíme, proč nám není někdo vítaný, co nám způsobil atd. . – obecnější význam

Další odpovědi
pusinka50

Řekla bych, že přísloví „Čert mi to byl dlužen“, se vztahuje na více jakýchkoliv možných osob ve tvém okolí, které za tebou mohou přijít s nějakým požadavkem, který je ti proti mysli, ale vzhledem k vašemu blízkému vztahy se jim snažíš vyhovět. Když se nesetkáš s pozitivní odezvou a setkáš se s nepříznivou reakcí i třeba tvého okolí, řekneš „čert mi to byl dlužen“.
„Čiň čertu dobře a peklem se ti odmění“ se vztahuje k určité konkrétní jedné osobě, která tě v něčem zklame, ač ty se jí snažíš vyjít vstříc a vstříc ji vyjdeš, něco pro ní uděláš, tak ona osoba si toho neváží a třeba tě pomluví nebo ti nějak jinak ublíží. Specifikovala bych proto „Čert mi to byl dlužen“ na různé životní situace a rčení „Čiň čertu dobře a peklem se ti odmění“ na jednotlivé osoby

www

Je to vždy zlá bytost, a právě v tom je ta souvislost.
Více ve zdroji

Zdroj: cs.wikipedia.or­g/wiki/Čert