Alesh

Je tento můj „elektrikářský“ nápad dobrým řešením mého problému?

Pro zapojení počítače a dalších spotřebičů s podobným příkonem v jedné místnosti bez zásuvek používám 10m prodlužovačku se 3 zásuvkami bez vypínače. Tenkrát jsem na rychlo jinou 10metrovou variantu nesehnal a roky mi to vyhovovalo. Teď by se mi ale hodila zásuvka navíc, neboť potřebuji připojovat občas další spotřebič a nechce se mi to furt přehazovat. Také bych ocenil možnost vypínače. Rozbočovač do prodlužky dát nemůžu, protože ty zásuvky potřebuji zastrčit do mezery mezi zeď a stůl a s rozbočkou by to tam už nevlezlo. Samozřejmě se dá sehnat na netu 10m prodlužovačka s více zásuvkami i vypínačem, ale přijde mi to škoda peněz a nechce se mi vytahovat ten kabel, znovu ho přidělávat na zeď atd. Teď jsem malinko serfoval, zda nepadnu na nějakou rozumnou variantu a oči mi padly na toto: https://www.da­tart.cz/Elekro­instalacni-material-SOLID-4z-vicenasobna-zasuvka-vypinac.html , čili kabel by zůstal, vyměnil bych jen zásuvky. V elektrice jsem laik a jako laikovi mi to přijde jako schůdné řešení. Můžu to přehodit? Koukám na tu původní 3zásuvku, ta je sešroubovaná, ale místo mně známých šroubků, tam je něco co má hladkou plochou hlavičku a na ní jsou po stranách 3 malé zářezy, viz obrázek. Pokud se to dá vyšroubovat a takhle na první pohled to vypadá, že jo, tak co na to potřebuju za nástroj?

Tvl, laik neznamená, že jsem idiot, co neumí ani zapojit zásuvku, ale pouze to, že jsem to nikdy nestudoval, neživím se tím apod. Mám samozřejmě laické základy a nevrtal bych se v něčem čemu absolutně nerozumím. Šlo mi pouze o to, jestli to nemá nějaké své specifikum zapojení. Já předpokládám, že ne, ale chtěl jsem se vyhnout tomu, že do toho vlezu a budu překvapen nějakou elektrikářskou vyfikundací, specifickou pro tyto prodlužovačky. Takže dobrý, pochopil jsem, že nic takového nemám očekávat, nicméně nýty odvrtávat nebudu, vyse*u se nakonec na to. Měřil jsem délku kabelu, bude stačit 7m, dá se pořídit do 150 Kč, čili to vyměním „zu grund“, ač jsem se tomu chtěl původně vyhnout. Ale zůstane mi ale celá originální 10m prodlužka s třemi zásuvkami a řádně zanýtovaná. 😉

Nejlepší odpověď
Edison

Pokud jsi laik, tak se v tom nevrtej a svěř to odborníkovi! Případné škody, včetně těch na zdraví by mohly jít na Tvůj vrub! Odborník aspoň ví, co dělá. Ty šrouby jsou opatřením, aby se v tom laik jen tak nemohl vrtat. Odborník toho psa normálně ustřihne a namontuje novýho. Mimochodem… cena těch psů je velmi srovnatelná s cenou celé prodlužky. Dále pozor na celkový dovolený příkon tý prodlužky. Je dán jednak průřezem kabelu, jednak konstrukcí svorek v psovi. Ale opakuji:

SVĚŘ TO ODBORNÍKOVI!!!

Další odpovědi
Kepler

Já jsem to řešil další prodlužkou s trojzásuvkou. Rychlé, jednoduché, poměrně levné řešení.

Mc Merkurion

… kup si todle: https://prodlu­zovaci-kabely.heureka­.cz/connect-it-prodluzovaci-kabel-3-zasuvky-1_5-m-s-vypinacem-bily-ci-1288/ a víc neřeš … strčíšto do stávajícího a ještě budeš mít jednu díru navíc …

elkon

Takto je to právě proto řešeno, aby se do toho nedostal nikdo, kdo o tom nemá potuchy. Když tomu nerozumíš, tak do toho nelez. Není možné do nekonečna nastavovat více zásuvek na jeden vývod, kde jistě na jističi (měl by být 16 A, to znamená zhruba 3,5KW), kromě tohoto kabelu, bude ještě něco dalšího (televize, lednice a pod).
A tohle jen pro upřesnění problematiky. http://www.od­bornecasopisy­.cz/elektro/ca­sopis/tema/di­menzovani-vodicu-v-elektricke-zasuvce--12814

JájsemRaibek

Potřebuješ k tomu speciální nástavec šroubováku. Ale toto je zřejmě nýt.
Takže pokud víš jak zapojit, odpoj zástrčku ze zdi, uřízni kabel těsně od vyobrazené zásuvky, odizoluj a napoj do nové.

orwell

A nešlo by takhle zasunout vidlici té nové prodlužky do zásuvky té staré a problém tak vyřešit jednoduše? Není to sice úplně optimální, ale je to rychlé a dostačující. Nevím ale, jak to máš mechanicky vyřešeno – myslím s tím stolem a upevněním kabelu. Ber to jen jako jednu z možností.

Kazatel

To co máš vyfocené drží napevno, normálně tam zapoj téčko a máš hned o dvě zásuvky víc. Případně připoj další prodlužku, jen pozor na maximální zatížení, co tam poběží současně za spotřebiče.

Arne1

Pokud jsi laik, tak do toho nevrtej.
Pokud bys o tom věděl alespoň množství menší než malé, tak bys věděl že tento „pes“ (tak se tomu v hantýrce říká) je nerozebíratelný – nejsou tam šroubky ale nýty! Právě proto, aby do toho laici nevrtali. Odborník by mohl ten kabel uříznout a zapojit do jiného „psa“ o větším počtu zásuvek. Sám to ale nedělej, mohlo by jít o život !

Edison

Elkone, nemať diskutující… Je záhodno říkat, že zásuvkový obvod nesmí být jištěn VÍCE NEŽ 16A. Klidně může být jištěn třeba 4A. Jen nevím, k čomu by to bylo dobré, ale pokud někdo natahá zástuvky drátem 1,5, tak se dává 13A jištění. A dělá se to tak celkem běžně, kvůlivá ceně, příápadně kvůli starým rozvodům. Objevují se i zásuvky jištěně 10A. Tak asi tak. Jinak počet zásuvkových vývodů je v instalaci normou omezen na 10. Není to ale kvůli vybavovacímu proudu, ale kvůli průřezu ochranného vodiče. Např. u osvětlení je omezení osvětlovacích těles dáno skutečně jen celkovým proudem. Proč asi, žejo. Přístrojů nakonec napojit lze kolik chceš a to i mnohem výkonnějších. Musí to jen vydržet dráty a přetížení vybaví jistič. Takže v tom problém není. Dávání prodlužek za sebou není problém počtu zásuvek, ale přechodových odporů v kontaktech. Takže tak…

elkon

To že zásuvkový obvod jistíme šestnácti ampéry určuje norma, stejně tak, jako že průřez pro zásuvkový obvod je CU 2,5. Pokud to někdo dělá jinak, neví která bije. Nemluvím zde o starých rozvodech, tam až do rekonstrukce zůstává vše při starém.

Edison

Tak to mi ji ukaž. To totiž LŽEŠ! Vůbec není pravdou, že zásuvkový obvod má být jištěn 16A. To je skutečně LEŽ. Přečti si normu pořádně! Je tam napdsáno MAX. 16A!!! Klidně může být 10A a klidně i 2A. To proti bezpečnosti vůůůbec nic neznamená, ba naopak. Totéž s tím průřezem vodičů: Nikde není napsáno, že by průřez vodičů zásuvkového obvodu měl být 2,5!!! Na to totiž existují tabulky, jaký vodič má být jištěn jakým jističem a to ještě v závislosti na typu ULOŽENÍ!!! Je vidět, že jsi taky pouhý amatér žijící z norem tak před třiceti lety.

Edison

Aleshi, to, že umíš zašroubovat šroubek z Tebe ještě elektrikáře neudělá. Jak jsem psal: Měl bys mít zakončovací dutinky, jinak to hoří. Všimni si, že prodávané šňůry mají ty dutinky již z výroby. Další věcí je, že umět přišroubovat drát neznamená, vědět, jak to má být provedeno. Další věc je, že tyhle prodlužky maj jeden zásadní problém: Ty svorky pro připojení drátu tam jsou jen nýtovány. A to hooodně mizerně. Zejména tyhle 10A. 16A je lepší jen v tom, že to nýtování je přeletované. Ovšem bezolovnatými cíny, takže opět na dvě věci. A další a další. Prostě laikovi skutečně nedoporučuji se v tomhle vrtat. Je to o život a majetek.

Edison

Jooo.. a že by ochranný vodič měl být delší, než pracovní vodiče… Schválně, jestli tě napadne proč…?

elkon

Aby se v případě problému odpojil (odtrhl) jako poslední. To se zdůrazňuje už na učilištích v prvním ročníku (nebo to tak aspoň bývalo, dokud ještě osnovy za něco stály). Dnes vyjde kluk z učiliště a neumí ani zapojit schodišťové spínání světel.

Edison

JájsemRaibek: Tyjo, jasně píše, že je laik a nerozumí tomu!!! Dyk to někoho zabije!!! Ani netuší, jak zapojit dráty, že by měly vodiče mít na koncích dutinky (jinak to hoří). Má na to materiál a nářadí? Jako u laika o tom lze silně pochybovat.