CTTON

Je tento film podle skutečných událostí?

Hrabě Monte Christo – pojednává o muži který byl neprávem uvězněn za vlastizradu, poté se ocitl v věznici IF kde přežil ukrutných 13 let. Našel poklad a toužil po pomstě, je to vážně motivační film s obrovskou dávkou naděje, je ale podle skutečných událostí?

Nejlepší odpověď
DoTazatel

Není. Teda má nějaký určitý reálný podklad, kterým se nechal Dumas inspirovat (ale je to vážně jen inspirace, která nemá s dějem knihy nic moc společného).
Ale parádní kniha. Dumas byl frajer.

Už nevím, kde jsem to četl – myslím, že buďd v nějakém článku v časopise nebo přímo v některém vydání Monte Crista… Auguste Maquet opět vylovil Dumasovi zajímavé téma… ale byla to vážně jan taková inspirace – podobnost tam byla malinká (jediné, co sedí je myslím, že kdosi byl neprávem a uvězněn – a myslím, že taky v d'If a pak se začal „mstít.“ …Ale jako nijak drasticky, románově). Zapracovala hlavně Dumasova fantazie (všechny hlavní postavy, jejich jména, celý příběh je vymyšlený...... v tamto skutečném vězni měl jen podnět ke psaní).

Další odpovědi
Mc Merkurion

… proboha, chceš nám popisovat jednu z nejznámějších Dumasových knih Hrabě Monte Christo ??? … a co jeho Mušketýři ??? … obě (vím, napsal jich víc) knihy jsou naprosto famózně motivační, obě popisují to, co dneska už není: čest, džentlmenství, pravé muže a zranitelné ženy, a jestli je to podle skutečných událostí ??? … dneska všude u filmu napíšou: „na motivy skutečné události“ a podle této klauzole, se vše, co se v knize popisuje, stát mohlo (ale jestli se stalo je otázkou) …
… a taky stalo, nebo mi vezmete mé dětské ideály a sny …
… přečti si knihu, film je sice pěknej (bylo zfilmováno několik verzí), ale ta knížka >>> ta se čte jedním dechem !!!

Pepa25

Částečně. Dumas byl inspirován příběhem Pierra Picauda.

Zdroj: https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Pierre_Picaud

led

Film o Monte Christovi podľa knihy A.Dumasa, je ako všetky jeho knihy v istom zmysle motivačný, kde v boji Zla a Dobra zomierajú ľudia a nakoniec víťazí Dobro. Sčasti vymyslené príbehy a ľudia, sčasti sú to príbehy skutočných ľudí, ktorých pôvod a mená zmenila ľudová tvorivosť. Aj keď sú poplatné dobe svojho vzniku, kráľ, šľachtici, mešťania, náboženské boje, možno ich motivačne preniesť aj do súčasnosti.

DoTazatel

Jestli myslíš ten film z roku 2002, tak ten se mi velmi líbil (je to asi jediné zpracování Hrabě Monte Crista, které se nejvíc líší od knihy… u většiny filmů mě to neuvěřitelně irituje, nevím proč, ale tohle zpracování se mi neuvěřitelně líbí, mnohem víc jak s Depardieuem – i když ho mám rád – a jiné).

Ale jak říká Mc Merkurion, na filmy se vykašli, knihám se nic nevyrovná obzvlášť Dumasovým. A myslím, že jsem od Dumase nečetl nic, co by mě nebavilo (má i slabší díla – ale moc jich není, úplné minimum – a i tak se dají číst). Dumas má na kontě neuvěřitelné množství děl, myslím, že pčes 300 (a to jsou většina obsahově rozmanité romány nad tisíc stran. A takoví Pařížští mohykání ti mají několik knih/svazků a na tisíce stran – a pořád se to myslím bere jako jedno dílo.
Do češtiny ani nebylo všechno přeloženo. Krom románů napsal i pár divadelních her (já vím sice jen o jedné), povídek a životopisných děl (nebo i románově-životopisných).

Od Dumase kromě Monte Crista a všech dílů Mušketýrů ještě vřele doporučuji Rudou Sfingu – o kardinálu Rechelieumu (není moc známé, ale výborná kniha) a další, jka já ji říkám:„trilogie o Jindřichovi IV“ (To je: Královna Margot, Paní z Monserau a Králův šašek). Ještě třeba Robin Hood je dobrý…
ALE všechny díla má dobré a plno z nich přímo vynikající. (osobně ho kladu nad Huga, Scotta, Balzaca, Dickense, Tolstého, Dostojevského a plno dalších… prsotě nejlepší romanopisec..... i ty různá díla, co spadají do realismu aj. podobných literáráních žánrů – tak ty všechny počítm k románům, takže Dumase dávám nad ně).
Co (z románů) se mi velmi líbí je „Pýcha a Předsudek,“ „Na větrné hůrce.“ (Samozřejmě je plno kvalitních děl, ale tady tyto mě fakt docela dostaly, ale takový Idiot a další ruská dílo jsou taky top. Francouzi, Angličané a Rusové – všichni jsou dobří „romanopisci,“ najde se i pár německých… to jen tak pro inspiraci, kdybys chtěl číst). ;)

DoTazatel

Kdyby se ti nechtěly procházet ty odkazy, které jsem uvedl níže:
„ Ve skutečnosti se jedná o literární mystifikaci soudního případu vedeného v aktech pod nadpisem „Diamant pomsty“ (Le diamant de la vengeance). Profesor August Maquet soudní spis objevil a předal ho k románovému zpracování Alexandru Dumasovi. Obětí soudní kauzi se stal obuvnický tovaryš Pierre Francois Picaud. Měl se oženit s bohatou vdovou. Tři jeho „dobří přátelé“ mu začali závidět a falešně ho udali, že provádí špionáž pro Velkou Británii. Švec byl několik dní před svou svatbou zatčen a uvězněn v pevnosti Fenestrel (nikoli tedy v Château d'If). Tam se mu podařilo prokopat se do cely milánského faráře Floriny (nikoli tedy Faria), jenž byl bratrem knížete Carla Torry. Ten ho učinil dědicem pokladu v hodnotě pěti milionů franků, ukrytých v horách.

Po osmi letech věznění bez viny (1807 – 1814), byl Picaud propuštěn na svobodu. Pomsta bývalého ševce byla hrozná! Pod krycím jménem „princ de Corlano“ (nikoli tedy hrabě Monte Christo) se odsouzenci podařil pozabíjet všechny své udavače – Loupiana, Solariho a Chaubarta, tak jako rozvrátit jejich rodiny. Pouze happy end, jak je popisován v díle Alexandra Dumase, se nekonal. Picaud se sám stal nakonec obětí vraždy. Pachatel hrůzného činu, jménem Allut, zemřel posléze ve vězení. To vše se ovšem od průvodců v pevnosti Château d'If na ostrově, kde byl údajně vězněn neexistující hrabě Monte Christo, ani slůvkem nedozvíte.”

Zdroj: https://berwid­buquoy.blog.id­nes.cz/blog.as­px?c=239200

Takže žádná pevnost If a přece ten skutečný příběh zní trochu románově… ale velká podoba s knihou tam není..
JEště mě tak napadlo, že Jules Verne napsal Matyaše Sandorfa, kterému se někdy říká nový Hrabě Monte Cristo (i když mě to Monte Crista nikdy moc nepřipomínalo), ale kniha taky dobrá. Verne píše taky hodně dobře.. ;) Takže kdyby chtěl číst, tak doporučuji jako první francouzksé spisovatele na ty nedám dopustit (a to nejen romanopisce, ale co takové dramatiky, nebo jejich eposy aj… Myslím, že když pominu celý starověk a jeho autory, tak Francouzi psali asi nejlíp nebo měli jedny z nej spisovatelů z různých žánrů).

DoTazatel

Nejspíš se to dočteš tady od Kovaříka… (např. d'Artagnan mimochodem taky exsitoval, mám doma i paměti hraběte d'Artagnana – což je román od jiného spisovatele, ale skutečný hrabě d'Artagnan taky existoval)

Skutečné příběhy hrdinů románů Alexandre Dumase, Hrabě Monte Cristo a ti druzí: https://www.da­tabazeknih.cz/kni­hy/skutecne-osudy-romanovych-hrdinu-hrabe-monte-christo-a-ti-druzi-166080

Tady jsou články: https://ivetas­vobodova.blog­.idnes.cz/blog­.aspx?c=567856
https://berwid­buquoy.blog.id­nes.cz/blog.as­px?c=239200

A samozřejmě jak říkám, Monte Cristo ani jiné postavy neexistovaly, ale děj má malinko reálný základ.

Vedou se i spekulace o muži v masce, ten byl sice trochu známý veřejnosti už i před Dumasem (ale minimálně), ale teprve on ho proslavil a od té doby se spekuluje, kdože byl ten záhadný vězeň (nikdy se na to mimohodem nepřišlo).

DoTazatel

https://www.li­terarky.cz/li­teratura/451-skutecne-zivoty-fiktivnich-hrdinu-robinsona-crusoa-hrabete-monte-christa-ci-sherlocka-holmese