Je tento citát stále aktuální?

Vy jste zvláštní lidé, vy mladí, všichni dohromady. Minulost nenávidíte, přítomností opovrhujete, budoucnost je vám lhostejná

Nejlepší odpověď
annas

R. patřil k těm mladých, kteří přímo ze školních lavic šli bránit svou vlast v 1. sv. válce. Místo lásek, šťastně prožívaného života museli za něj bojovat. Ti, kteří se přežili, se těžko přizpůsobovali společnosti.

Válka způobila pilitický, mravní i vojenský rozpad Německa za 1. světové, mladí si uvědomili, že v minulosti jejich kamarádi položili své životy za vlast, v níž v přítomnosti nabírá na síea zrůdná nacistická ideologie… mnozí musí před ní uprchnout, takže v budoucnosti jde víc o jejich životy … Mladí se cítili podvedeni …

Zaujala mě R. slova z románu Cesta zpáty, volného pokračování románu Na západní frontě klid.

„Protože jsme byli podvedeni! Protože nás děsivě zneužili! Říkali nám ,Vlast´, a mínili okupační plány chamtivého průmyslu, – říkali nám ,Čest', a mínili tím pletichy a mocenské choutky tuctu ctižádostivých diplomatů a knížat, – říkali nám ,Národ', a mínili tím nedočkavost generálů, kteří neměli co dělat a třásli se na nějakou činnost.“ Chytá Jiřího za rameno a třese jím ,,Copak tomu nerozumíš? Do slova ,vlastenectví´ nacpali své žvásty a fráze, své bažení po slávě a moci, svou prolhanou romantiku, svou hloupost a obchodní hrabivost a pak to před námi nesli jako zářný ideál! A my věřili, že to je fanfára volající k novému, silnému, mohutnému bytí! Copak to nechápeš? Vedli jsme válku proti sobě samým, a nevěděli o tom! A každá rána, která zasáhla, zasáhla jednoho z nás!

Tak přece poslouchej, křičím ti to do uší: Mládí světa povstalo a v každé zemi věřilo, že bojuje za svobodu! A v každé zemi bylo obelháno a zneužito, v každé zemi bojovalo za zájmy místo za ideály, v každé zemi bylo koseno palbou a navzájem se vyhubilo! Což to nechápeš? Na světě je jenom jediný boj: proti lži, proti polovičatosti, proti kompromisu, proti starobě! ( … ) My věřili, že válčíme za budoucnost, ale válčilo se proti budoucnosti. Naše budoucnost je mrtvá, protože mrtvé je mládí, jež bylo jejím nositelem. ( … ) Uvaž to! Celá jedna generace byla zničena! Jedna celá generace naděje, víry, vůle, schopnosti byla hypnotizována, takže se sama navzájem postřílela, ačkoli měla na celém světě stejný cíl!"
http://gympt.cz/gran­ty/opvk/dum/cj/7_­19.pdf
..
R. slova vznikla v jiném kontextu, takže platí jen částečně, v některých oblastech. života a u části obyvatelstva … Všechno není jen černobílé … ​

Dnes by mělo jít o boj proti lživým ideologiím, překrucování skutečnosti.
V současnosti je přítomnost totiž ohrožena islámem, tolerance k němu není na místě … kdo myslí na budoucnost, až dojde k islamizaci Evropy? Je třeba řešit problémy dřív, než bude pozdě …

Kterou minulost lidé nenávidí? Není to konkrétní jaku u Remarqua.

Třeba 17. listopad 1939 – i když demonstrace byla potlačena, důsledky byly děsivé – zavřeny vysoké školy, někteří studenti skončili v koncentračních táborech, vůdcové popraveni atd. , ukázalo se, že studenti žijí aktuální přítomností – protiokupační nálada. Určitě k budoucnosti nebyli l lhostejní, nevěděli, zda se z koncentráku vrát, kdy válka skončí .. .. .Na počest této demonstrace vznikl Mezinárodní den studenstva …

Nebo 17. listopad 1989 z pietního aktu se stala demonstrace za svobodu, demokracii a​td, byť potalčená. ​ Ne vše se podařilo, objevily se šrámy na duši …

Mladí se neradi vracejí do minulosti , žijí přítomností, i když se jim leccos nelíbí. U dospělých je to jinak … Strach z budoucnosti? ? Nebo lhsotejnost v souvislosti s islamizací Evropy?

Dnes by mělo jít o boj proti lživým ideologiím, překrucování skutečnosti, uvědomit si, zda a kde je nutná tolerance … .

Je třeba řešit problémy v přítomnosti, bez ní totiž není budoucnost..

Další odpovědi
Emefej

To údajně řekl Remarque a samozřejmě to platí i dnes.

zjentek

takhle drsný to s námi ale není ..my mladí jsme pouze rozežraní, protože všeho máme 3 pr*dele. Stačí nám trochu ubrat a uvidíte, jak nás budoucnost zajímá!

redy

Zajíma mi moje budoucnost, a nemám s tím problém.
Minulost je mi fakt někde.
A přítomnost, jestli vydrží, je OK
Beru to spíš po ekonomické stránce…

Conchus

Tohle říkají unavení starci o mladé generaci již egyptských pyramid. Všichni jsme z toho vyrostli.

anonym

zjentek, tak už abys začal spořit na stará kolena.

zjentek

a proč? Já v USA věnoval 5let života tomu, čemu lidé v ČR věnují cirka 40 let života (i když tomu i tady v čr někteří říkaj práce)a protože tehdy byl dolar 40 kaček, tak mně teď ty vydřený finance při český spotřebě 12.oookč/měs. vycházej přesně do 83.let, takže mám spořit na co? Mně tolik na měsíc stačí, já su totiž skromnej. Kdybych si ale zvedl spotřebu, musel bych umřít dříve a to se mně nelíbí no a ty roky od 83 výše pak pokryje zase ten českej důchod, kterej se podle propočtů má od 65ti hromadit. Ty zase můžeš prodat klobásky, takže seš podobně za vodou, žejo ;)

anonym

.. ano, jsem za vodou, i bez klobásek, ty mi jenom zvyšují standart a radost.

zjentek

a moh bych si někdy koupit a sdílet stejnou radost?

gagaga

pro Fannynku ? :p