Avatar uživatele
anonym

Je tento citát stále aktuální?

Vy jste zvláštní lidé, vy mladí, všichni dohromady. Minulost nenávidíte, přítomností opovrhujete, budoucnost je vám lhostejná

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? annas, iceT, redy, gagaga, gecco, anonym před 3111 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

R. patřil k těm mladých, kteří přímo ze školních lavic šli bránit svou vlast v 1. sv. válce. Místo lásek, šťastně prožívaného života museli za něj bojovat. Ti, kteří se přežili, se těžko přizpůsobovali společnosti.

Válka způobila pilitický, mravní i vojenský rozpad Německa za 1. světové, mladí si uvědomili, že v minulosti jejich kamarádi položili své životy za vlast, v níž v přítomnosti nabírá na síea zrůdná nacistická ideologie… mnozí musí před ní uprchnout, takže v budoucnosti jde víc o jejich životy … Mladí se cítili podvedeni …

Zaujala mě R. slova z románu Cesta zpáty, volného pokračování románu Na západní frontě klid.

„Protože jsme byli podvedeni! Protože nás děsivě zneužili! Říkali nám ,Vlast´, a mínili okupační plány chamtivého průmyslu, – říkali nám ,Čest', a mínili tím pletichy a mocenské choutky tuctu ctižádostivých diplomatů a knížat, – říkali nám ,Národ', a mínili tím nedočkavost generálů, kteří neměli co dělat a třásli se na nějakou činnost.“ Chytá Jiřího za rameno a třese jím ,,Copak tomu nerozumíš? Do slova ,vlastenectví´ nacpali své žvásty a fráze, své bažení po slávě a moci, svou prolhanou romantiku, svou hloupost a obchodní hrabivost a pak to před námi nesli jako zářný ideál! A my věřili, že to je fanfára volající k novému, silnému, mohutnému bytí! Copak to nechápeš? Vedli jsme válku proti sobě samým, a nevěděli o tom! A každá rána, která zasáhla, zasáhla jednoho z nás!

Tak přece poslouchej, křičím ti to do uší: Mládí světa povstalo a v každé zemi věřilo, že bojuje za svobodu! A v každé zemi bylo obelháno a zneužito, v každé zemi bojovalo za zájmy místo za ideály, v každé zemi bylo koseno palbou a navzájem se vyhubilo! Což to nechápeš? Na světě je jenom jediný boj: proti lži, proti polovičatosti, proti kompromisu, proti starobě! ( … ) My věřili, že válčíme za budoucnost, ale válčilo se proti budoucnosti. Naše budoucnost je mrtvá, protože mrtvé je mládí, jež bylo jejím nositelem. ( … ) Uvaž to! Celá jedna generace byla zničena! Jedna celá generace naděje, víry, vůle, schopnosti byla hypnotizována, takže se sama navzájem postřílela, ačkoli měla na celém světě stejný cíl!"
http://gympt.cz/gran­ty/opvk/dum/cj/7_­19.pdf
..
R. slova vznikla v jiném kontextu, takže platí jen částečně, v některých oblastech. života a u části obyvatelstva … Všechno není jen černobílé … ​

Dnes by mělo jít o boj proti lživým ideologiím, překrucování skutečnosti.
V současnosti je přítomnost totiž ohrožena islámem, tolerance k němu není na místě … kdo myslí na budoucnost, až dojde k islamizaci Evropy? Je třeba řešit problémy dřív, než bude pozdě …

Kterou minulost lidé nenávidí? Není to konkrétní jaku u Remarqua.

Třeba 17. listopad 1939 – i když demonstrace byla potlačena, důsledky byly děsivé – zavřeny vysoké školy, někteří studenti skončili v koncentračních táborech, vůdcové popraveni atd. , ukázalo se, že studenti žijí aktuální přítomností – protiokupační nálada. Určitě k budoucnosti nebyli l lhostejní, nevěděli, zda se z koncentráku vrát, kdy válka skončí .. .. .Na počest této demonstrace vznikl Mezinárodní den studenstva …

Nebo 17. listopad 1989 z pietního aktu se stala demonstrace za svobodu, demokracii a​td, byť potalčená. ​ Ne vše se podařilo, objevily se šrámy na duši …

Mladí se neradi vracejí do minulosti , žijí přítomností, i když se jim leccos nelíbí. U dospělých je to jinak … Strach z budoucnosti? ? Nebo lhsotejnost v souvislosti s islamizací Evropy?

Dnes by mělo jít o boj proti lživým ideologiím, překrucování skutečnosti, uvědomit si, zda a kde je nutná tolerance … .

Je třeba řešit problémy v přítomnosti, bez ní totiž není budoucnost..

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?vagra Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Emefej

To údajně řekl Remarque a samozřejmě to platí i dnes.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
zjentek

takhle drsný to s námi ale není ..my mladí jsme pouze rozežraní, protože všeho máme 3 pr*dele. Stačí nám trochu ubrat a uvidíte, jak nás budoucnost zajímá!

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
redy

Zajíma mi moje budoucnost, a nemám s tím problém.
Minulost je mi fakt někde.
A přítomnost, jestli vydrží, je OK
Beru to spíš po ekonomické stránce…

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Conchus

Tohle říkají unavení starci o mladé generaci již egyptských pyramid. Všichni jsme z toho vyrostli.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

zjentek, tak už abys začal spořit na stará kolena.

před 3111 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

a proč? Já v USA věnoval 5let života tomu, čemu lidé v ČR věnují cirka 40 let života (i když tomu i tady v čr někteří říkaj práce)a protože tehdy byl dolar 40 kaček, tak mně teď ty vydřený finance při český spotřebě 12.oookč/měs. vycházej přesně do 83.let, takže mám spořit na co? Mně tolik na měsíc stačí, já su totiž skromnej. Kdybych si ale zvedl spotřebu, musel bych umřít dříve a to se mně nelíbí no a ty roky od 83 výše pak pokryje zase ten českej důchod, kterej se podle propočtů má od 65ti hromadit. Ty zase můžeš prodat klobásky, takže seš podobně za vodou, žejo ;)

před 3111 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

.. ano, jsem za vodou, i bez klobásek, ty mi jenom zvyšují standart a radost.

před 3111 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

a moh bych si někdy koupit a sdílet stejnou radost?

před 3111 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gagaga

pro Fannynku ? :p

před 3111 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek