hapiky

Je temná hmota pánem vesmíru?

Když ovládají galaxie a kupy galaxií?

Nejlepší odpověď
Kepler

Nic o ní nevíme, neumíme ji ani detekovat. Je jenom teoretickým předpokladem bez jakéhokoliv důkazu. Za pána vesmíru bych považoval gravitaci, ta všechno řídí.

Další odpovědi
paul1

No přečetl jsem si vícero článků o temné hmotě a moc moudrý z toho nejsem. Celkově jsem ale nabyl dojem, že je to taková „vesmírná polévka“, ve které plavou galaxie atd.

https://www.ces­katelevize.cz/po­rady/103913171­50-vesmir/21238255­3450019-temna-hmota-a-temna-energie/
https://www.o­sel.cz/695-temna-hmota-vesmiru.html

aliendrone

Není. Kepler má pravdu, fenomén „temné hmoty“ (nutnost jeho zavedení) vyplynul z pozorování vesmíru, kdy se ukázalo, že v něm „chybí“ ohromné množství hmoty (resp. její gravitační účinky) k tomu, aby vypadal, tak jak vypadá.

Nejprostším pokusem o nápravu tohoto rozporu bylo zavedení „temné hmoty“, tedy látky jen velmi obtížně interagující s okolím, podléhající spolu s gravitací (která ovlivňuje vše) dále jen tzv. „slabé interakci“, elektromagnetické a silné interakci tedy nepodléhá, nereaguje (podobně jako neutrina, která je také velmi obtížné zachytit a když jim postavíš něco do cesty, tak tím proletí snadněji, než světlo sklem).

Zásadním problémem temné homoty je, že pro její hypotetické částice není misto v tzv. „Standardním modelu částic“. A i když Standarní model není definitivní tečkou (nepopisuje gravitaci), tak přesto by měl hypotetické částice temné hmoty popisovat (mít pro ně místo), jelikož podléhají slabé interakci.

Způsobů, jak to celé řešit je navrženo velké množství, včetně těch, které se bez temné hmoty zcela obejdou. Bohžel prozatím nemáme z experimentů dostatek hodnotných a přesných vodítek, které by alespoň naznačily směr dalšího postupu. Celá záležitost je tudíž otevřená a ti, kteří temnou hmotu berou jako hotovou věc by měli uvážit, že podobně nahlíželo i na vesmírné rozpínání.

Všichni předpokládali, že jeho rychlost rozpínání je budˇ konstantní nebo se (vlivem gravitace) zpomaluje. No a sotva jsem vyvinuli přístroje, které by to byly schopné proměřit přišel šok! Vesmírné rozpínání nejen že nezpomaluje nebo je konstantní, ale ZRYCHLUJE SE! :o

A tak jsme podobně jako v případě temné hmoty byli nuceni zavést další subjekt (kterému se to zrychlování „hodilo na krk“) > tzv. temnou energii. O ní víme v zásadě úplný kulový, nemáme ani představu o její podstatě, na rozdíl od temné hmoty. To málo, co o ní víme je, že z hmotně-energetického hlediska tvoří téměř 3/4 vesmíru. Temná hmota přibližně necelou čtvrtinu a ten zbyteček (obvykle se udává do 5%) je nám známá látka, atomy, částice včetně neutrin atd., prostě to, co už celkem dobře známe. Tudíž v podstatě o vesmíru a jeho složení NEVÍME NIC (protože 95% jeho složení jde tak nějak „mimo nás“). S ohledem na procentuální zastoupení se ovšem spíš dá říci, že pánem vesmíru je právě temná energie, jejíž působení překonává i gravitaci.

Jenže… zásadní problém je ve škálách (měřítku). V kosmologických škálách hrají faktory jako gravitace, či temná hmota a energie zásadní roli. Naopak tu máme kvantová měřítka, kde platí prapodivné a „selským rozumem“ nepochopitelné zákony kvantové mechaniky. V podstatě jde o 2 různé světy (úrovně reality), přičemž to vypadá, že ta „kvantová realita“ je té naší nadřazená, resp. to, čemu my říkáme „realita“ je jen soubor či podmnožina nějakého vyššího celku. Tudíž tvrdit či určit „kdo je BIG KING“ z tohoto hlediska je velmi ošidné. Skloubení kvantového světa s tím naším dohromady je asi nejzásadnější problematikou současné fyziky.

Dobrá otázka, úplný balzám v té záplavě dementího spamu. Už aby ty prázdniny skončily a parchanti se museli věnovat škole/úkolům! ;) :D :D

hapiky

Kepler: Není to bez důkazů i když temná energie na nic kromě gravitace nereaguje. Normálně není možné, aby všechny hvězdy v galaxii obíhaly stejnou rychlostí. To by popíralo gravitační zákony. Nějaká síla tam proto musí být, aby se to dělo. Té síle se říká temná hmota. Otázkou je jen, co to vlastně je.