quentos

Je technicky možné vrátit se dřív, než vyletíte?

Slyšel jsem o tom zvěsti (za určitých podmínek – nadzvuková rychlost apod.), nicméně stačilo se o tom zmínit před lidmi a vysmáli se mi. Já bych tomu věřil – vzhledem k tomu, že čas je v podstatě lidský výmysl, mělo by ho být možné určitými způsoby ošálit. Co myslíte?

Nejlepší odpověď
dudu

Guentosi vězte, že za určitých podmínek můžete mít pravdu. Především je třeba připustit, že naše současné pojetí o čase je nesprávné /údajně na to upozorňují mimozemské bytosti při konaktech s nimi/. Dále pak akceptovat, že „za vším“ je náš mozek, který určuje o tom, co vlastně vnímáme, takže realita může být irelevantní. Také by však výzkum musel potvrdit, že opravdu existuje možnost pohybovat se prostorem rychleji než světlo. Pak by snad bylo možno „dostihnout“ děje, které se již odehrály.
Doplňuji:
Arygnoci bude to možná znít bláznivě, ale při patřičném magnetickém poli lze čas nejen zastavit, ale dokonce změnit v hmotu a nejnovější vědecké teorie dokonce tvrdí, že náš vesmír je jednou z „dcer“ mateřského vesmíru, které matka jako energetický výron /třesk/ rodí při stejném podílu dimenze kde čas běží dopředu, ale u jiných adekvátně pozpátku!? A fčíl babo raď.

Další odpovědi
chudst

Tohle je sci-fi. Zatim to nikdo nedokazal a nikdo vam nerekne, jestli je to technicky mozne. Pokud se vam to podari, tak jiste ziskate Nobelovu cenu za objeveni noveho rozmeru.

A je cas lidsky vymysl? Lide ho definovali [kdo taky jiny]. Ale neni to nic jineho, nez fyzikalni velicina, kterou neumime zatim osalit.

mojitek

Arygnoc: ano,za současných poznatků..a poznatky nemáme téměř žádné.Vždyť jsme ještě ani nedokázali probádat své vlastní oceány na své mateřské planetě :o) ani nejbližší planetu,natož vzdálené planety,a už vůbec ne co se děje ve vesmíru,jaké jsou zákonitosti časoprostoru,temná hmota,temná energie,černé díry,bílé díry atd atd. Nevíme zhola nic,jsme jen o něco inteligentnější než šimpanzi z kterých jsme se ""přirozeným výběrem"" (teda dle Darwina) vyvinuli.Nevíme zhola nic ani o nás samých.Takže jestli něco jde nebo nejde-rozhodně bych to zatím nesumíroval.

Quentos : ne nadzvuková,ale nadsvětelná rychlost,to jsi měl asi na mysli.No,jinak čas lze ošálit,ale vzhledem k tomu,že svými pár % kapacity mozku vnímáme pouze 3 rozměry,tak tyhle úvahy o časoprostoru zatím ani logicky nemůžeme pochopit.
Doplňuji:
lexx : ještě před pár lety bylo „nemožné“ aby člověk se strojem vzlétli.Před pár lety by si nikdo nepomyslel,že se do nějaký malý bedýnky(jako je třeba televize) můžou vtěsnat lidé nebo třeba hory a oceány..atd. Vždyť je to proti přírodě 😉

Jsemtady

No při přechodu ze zimního na letní čas nebo tak nějak by to šlo. A vzhledem k časovým pásmům by si spíš mohl někam doletět dříve, než bys odletěl. Hm Jinak tak jak to myslíš, by si musel letět rychlostí větší než světlo a to zatím nejspíše dle teorie relativity nejde.

arygnoc

bohužel, čas není lidský výmysl, ale jeden z rozměrů časoprostoru – podobně, jako délkové míry nemá zápornou hodnotu.
Podle soudobých znalostí není možné se v čase vrátit z5.
Doplňuji:
nevím o tom, že by teorie byla považováná za znalost (zejména teorie vycházející z teorie [teorií]).
mluvím o <podčárknuto>sou­časných</podčár­knuto> znalostech (empirických).

teorií je mnoho, praxe málo.

souhlasím, že toho známe málo.

a priori netvrdím, že to NENÍ možné, ale (cituji, sám sebe):
Podle soudobých znalostí není možné se v čase vrátit z5.

PS: jojo, StarTrek mám také rád.

;)

fcoop

Spousta věcí je lidský výmysl,fenomém,kte­rý lidé pojmenovali jako „ČAS“ není.
Že není možné překročit rychlost světla a tak se pohybovat proti času(mimochodem – kromě jiného – spolu s nadsvětelnou r. vzrůstá i hmotnost objektu)dokázal A. Einstein,a je na tom v podstatě založena dnešní fyzika.
Ale----
http://tn.nova­.cz/zpravy/zah­ranici/obrovsky-objev-existuji-castice-rychlejsi-nez-svetlo.html

www

Samozřejmě, z tohoto pohledu je to možné. Nemusíš ani letět, stačí překročit člověkem vymyšlenou hranici časového pásma 😉

Reuef

když se pohybuješ rychlostí blížící se rychlosti světla tak je teoreticky možné cestovat do budoucnosti – při vyšších rychlostech ti ubíha čas pomaleji…ale zatím to je stejně utopie

Hlada

Ano, je to možné. Dokonce i na rovníku. Obvod rovníku je 40 000 km. Bude-li mít letadlo rychlost větší, než nějakých 1700 km/hod., poletí rychleji, než je obvodová rychlost Země.

olda12

Já si myslím,že nejlepší je to udělat jak já,nenosím hodinky,na mobilu je mám nepřesně nastavený ani nevím proč a vůbec mě netrápí,jestli je o 5minut víc,nebo míň,nic nedomlouvám na způsob ve 12:00,ale řeknu kolem poledne atd.kolem 12ctý,cca v 6atd. No a pak nemusím řešit problémy,jak předbíhat čas,vzhledem k tomu že mě je ukradenej..,ale až to vymyslíš,tak prosimtě,potřebuje 5X jízdenku do minulosti,abych si vyřídil něco zpětně,dík

lexx

Není. Byl by porušen elementární princip kauzality a proti tomu je Příroda vhodně zajištěná. Zbývají tedy sci-fi pohádky kde je možné všechno.

dudu

K vyjádření mojitek: náš vesmír není nekonečný, ale má hranice, proto se na snímcích do jeho nejvzdálenějších částí snímky rozpadají do jakýchsi pixelů a jeví se jako hologramy. Rozpínání zdejšího vesmíru pak nezpůsobuje vnitřní tmavá hmota ani tmavá energie, nýbrž zde působí hmota vedlejších galaxií, právě proto vznikají tzv. tmavé proudy – tok a hromadění galaxií ke hranicím našeho vesmíru.

mojitek

Dudu : no,ono se totiž vůbec neví k čemu nebo co vlastně ta temná energie je a co ve skutečnosti způsobuje.Jinak ani ten nejznalejší astronom se neodváží tvrdit jestli vesmír je nebo není nekonečný..