zjentek

je tady někdo, kdo rozumí dřevu a ví, co se stane, když:

po neděli kácím strom, modřín, dám jej zpracovat na pilu a bude z něj řezivo. Toto řezivo si chci nechat, třeba mnoho let. V pondělí je nový měsíc(nov). Víme, že pokud měsíc couvá, vše jde dolů. Když dorůstá, vše jde nahoru (vše včetně mízy). Obsah mízy v době kácení má vliv na to,jak bude dřevo po mnoha letech pracovat.Takže když ten strom pokácím řekněme ve středu, bude to 2dny po novém měsíci (dorůstající měs.),nevíte tady někdo více o tom, jak se v této fázi bude se dřevem pracovat, kolik mízy bude ve dřevě a jak se bude(právě co do obsahu mízy) chovat při uskladnění(bez sušičky) a i dlouho dlouho po něm? Ptám se složitě, jelikož jednoduše položená otázka http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-se-bude-casem-chovat-opracovane-drevo-ze-stromu-ktery-musim-skacet-po-nedeli-tzn-na-novy-mesic-ci-den-dva-po-nem nebyla pochopena.

Nejlepší odpověď
Drap

Pokud řezivo řádně proložíš a necháš přirozeně vyschnout, nejlépe ještě během schnotí několikrát přeskládáš, nebude mít doba kacení na kvalitu dřeva a na jeho stálost vliv.
Dřevo musíš poskládat pravou stranou nahoru, nechat mezi jednotlivými kusy vzduchovou mezeru, proložít vhodnými prokladky a pokud je to možné ještě zakrýt stříškou. U silnějšího řeziva je ještě vhodné konce silně natřít, aby se na nich omezilo praskání.

Další odpovědi
honza19hk

přs 20 let kácím stromy a nevím kde jsi přišel na to,že nějaký měsíc má vliv na obsah mízy,na obsah mízy má vliv hlavně roční období-málo ji bude pokud budeš kácet v zimě ,naopak hodně ji bude na jaře a v létě..proto by se měly stromy kácet v období vegetačního klidu.

K tomu modřínu: modřín je velmi trvanlivý zválšť ve vodě ale také se hodně kroutí. Pokud necháš nařezat modřín,musíš ho naskládat velmi kvalitně do hráně a zvrchu zatížit ideálně silničníma panelama..Rok nechat schnout a pak hráň rozebrat a dřevo otočit a zase zatížit.
Doplňuji:
Na prosces schnutí dřeva ve hrání má vliv hlavně obsah vody v něm a ne míza.

terry

Mám ověřeno, že měsíční fáze mají velký vliv. Na vše.
Myslím, že ty 2 dny už nahrají tak velkou roli.
Ale kácení stromu je již na poslední chvíli. Už se otepluje a příroda se začíná probouzet.