mosoj

Je tady nějaký kanimůra ?

Jak toto slovo vzniklo ?

Nejlepší odpověď
www

Určitě.
‚Pochází od jap. admirála Kamimury, který
by v r.1905 zajat u Port Arturu v Rusko-
Japonské válce. Když ho vezli na valníku do
vězení, vyfotil ho evropský reportér..‘

Zdroj: www.slovnik-synonym.cz/web­.php/slovo/ka­nimura

Další odpovědi
annas

Určitě se zde nějaký nešika najde …

kanimůra expr. ‘hlupák, nešika’. Prý podle jap. admirála Kanimury z ruskojaponské
války 1904–1905.

Rejzkův etymologický slovník

Ale původ slova kanimůra je mnohem starší, jak uvádí Machkův etymologický slovník.
Ve staročeštině – kanimůra – můra byla přenesena na pojmenování a nočního motýla – mura kanimura mur mara, též slepá mara.

Podle staré pověry lidská duše měla podobu motýla, ptáka, hada, strašila člověka. ve snu. Motýl byl démon moci, zla, působil škody, muří tlak..

Takže ani etymologové nejsou jednotni.

zjentek

nějaký? Vždyť to je ženského rodu, proto jsem nenapsal tebe ,)