Menous

Je svým způsobem neinformovanost v minulé a současné době projevem svobody a vlastní sečtělosti?

Přemýšlel jsem nad tím, že média (a to veškerá) nejsou pro mě zdrojem informací, protože konzumuju informace vždy jednostranné, z pohledu redaktorů, protože dnešní zpráva je v podstatě informace deformovaná a zprostředkovaná perspektivou daného novináře, který článek vydal. Pokud neexistuje objektivní informace, má smysl brát média jako primární zdroj informací, když vím, jaký postoj zaujmou k dané problematice, aniž by si přečetl první slovo na prvním řádku deníku? 😐 Přítelkyně se mnou nesouhlasí, že prý existují tzv. nestranná média, kterým můžeme věřit a média tzv. stranná, která plní roli užitečného idiota. Já si jen ale myslím, že užitečný idiot si často neuvědomuje, že je užitečným idiotem.

Nejlepší odpověď
Mravenec

Nestranná media neexistují. Vždy je píše konkrétní redaktor, který má nějaký cíl – populární článek, bulvár, pomluvu, politiku,…

Je například zábava sledovat, co píšou média o situacích a případech, u kterých jsem byl přítomen a viděl, jak se odehrály na vlastní oči. Například = muž utrpěl popáleniny na 50 % těla. (to redaktor odposlechne třeba od záchranářů na místě.) Po vyšetření na urgentním příjmu však lékař shledá popáleniny pouze na 25 % těla. Ale to už se nikde nikdo nedozví.

Označování aktérů z případů = Pokud půjde o ukrajince, byl to cizinec, nebo osoba. Pokud nehodu způsobí BMW, bylo to BMW. Pokud nehodu způsobí Škoda, byl to osobní automobil. Každý člověk je nějakým způsobem citově, politicky, motivován a podle toho nelze předpokládat, že někdo píše nestranně. Vždy tam nějaké zaujetí bude.

Další odpovědi
Ametyst

Máš pravdu. Media už přestala být “ hlídacími psy demokracie”. Proto vždycky dávám přednost živým rozhovorům, on-line kamerám. Mám vytipované věrohodné žurnalisty, a některé internetové kanály, které netlumočí, co daná osoba řekla, ale nechá ji mluvit, a dokončit věty.
Media hodně manipulují: už tím nesmyslným výběrem nepodstatných zpráv, zamlčením důležitého, nafouknutim nepodstatného. Co my víme o našich sousedních zemích? Víc víme o Koreji. Atd.:-)
Zajimalo by mě, která media zařadila přítelkyně do “nezávislých”.

aliendrone

Tvá přítelkyně se MÝLÍ. Nicméně to, že neexistují NESTRANNÁ/objek­tivní média ještě neznamená, že nemohou posloužit jako informační zdroj. Ona i dezinformace je totiž typem INFORMACE.

Stále ještě existují média, která na rozdíl o mainstreamu „jdou proti proudu“. A ta ti mohou poskytnout JINÝ náhled, rozporovat mainstream včetně argumentace. A pak je JEN NA TOBĚ, tvé vlastní úvaze aj. věcech (znalosti/zku­šenosti např.) co si z toho informačního bordelu vybereš.

Ovšem NENÍ to lehké, „informační mlha/mlžení“ je dnes dotaženo na VELMI VYSOKOU úroveň jednak, druhak se většině lidí NECHCE přemýšlet. Prostě si na základě rychlé (a zcela nedostatečné) informačně zoufale nepodložené ÚVAHY „něco vyberou“ (názor, který pak zarputile BEZ ROZMYSLU obhajují). Je v tom hodně „psychologie mas/davu“, téma na dlouhou diskuzi. 🙂