je světský bůh duálního charakteru?

Doplňuji:
(satan a kristus jsou jeden a tentýž jako cukr a bič vs stvořitel-osud,emoce,chtí­če,člověk jen žije,ale jakým způsobem to záleží nejen na možnostech)

Nejlepší odpověď
annas

Kdo je podle vás světský bůh? Přeneseně hluboce uctívaná a milovaná osoba nebo věc; – sem si můžete dosadit, koho chcete. Takže pojetí je čístě individuální.

Jinak přece Bůh existuje v křesťanském pojetí jako nejvyšší bytost;, Hospodin, stvořitel světa, který se vyskytuje v trojjediné podobě – Otec, Bůh Syn a Duch svatý. .Neuvádím další bohy, třeba antické.

Takže dualismus vznikl mezi světskou a církevní moci.

Ve středověku prohlašoval papež,že moc duchovní je nezávislá na moci světské, ale je významnější a nadřazená moci světské. Vznikl tzv. dualismus – boj moci duchovní a světské. Třeba papež korunoval panovníky. Duchovní moc stála výš než světská – církev a panovník. Společenské vědomí i nevědomí bylo v harmonii. Snad jen titul JUDr. ve zkratce obsahuje odkaz na obojí právo (juris utriusque doctor) = světské i církevní.

Dualismus dnes vidím takto.

V současnosti většina lidí vidí svobodu v demokracii, která by měla být v souladu s Listinou základních lidských práv a svobod , nikoliv s Bibli. (osobně beru pravidla morálky z Desatera¨). .

Podle Bible jsou si lidé všichni rovni před Bohem, v demokracii při volbách má každý hlas stejnou platnost. Co se stane dál …

Poznatelnost světa – vědecké objevy, stále nové a nové poznatky popírají biblické stvoření světa.
aj..

Prach jsi a v prach se obrátíš, je v bibli. V současnosti víc platí, že někdo se v prach obrátí, když má prachy, tedy přes prachy. .

Další odpovědi
zjentek

obávám se, že bůh bude nakonec ještě mnohem větší chameleon ..na světě přeci nevidíš jenom bordel a krásu, je to mnohem komplikovanější

fcoop

Máš v tom docela binec. Takový kočkopes.
Než planě teoretizovat,bez znalostí věci – existuje kniha,jmenuje se Bible.
Zkus to.

dědapetr

Bůh je otec a stvořitel.
Kristus je syn boží
Satan je padlý anděl
Vše ve smyslu náboženství.

ponovotny

satan a kristus ani cukr a bič nejsou rozhodně jeden a tentýž. Možná máš na mysli, že jsou součástmi většího celku, což je trochu něco jiného.
Světský bůh je taky pojem z kterého není vůbec patrné co vlastně myslíš.
Dualismus je náboženské přesvědčení a z obecného pohledu tedy nelze říct jestli takový bůh je či není.