Avatar uživatele

Je svatý člověk dokonalý?

Věřící uctívají svaté jedince a svaté kulty, je ale uctívaný svatý člověk dokonalý nebo jde zde jenom o divadlo kdy se z ubožáka dělá pomocí svatých dezinformací dokonalý člověk, který dělá zázraky a dokáže chodit po vodě nebo rozdělit vodu aby mohli zástupy přejít na druhý břeh?

Hlasujte v anketě

Ano 33% Ne 17% Jiná možnost 50%

Odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Jiná možnost

Vaše otázka je poněkud nepřehledná a obsahuje některá tendenční apriorní tvrzení. Nejde na ni jednoduše odpovědět.
Například, co Vy myslíte výrazy "svatý" nebo "dokonalý"? Popřípadě, které věřící máte na mysli nebo které názory na svatost a dokonalost máte na mysli? Z čeho vyvozujete, že člověk, který byl později jinými prohlašován za svatého, byl ubožák? Co je to zázrak?
Mýty, pověsti, legendy různých proveniencí jakožto "literární" díla obsahují různé fantaskní děje a jevy. Někdy může jít o alegorie, v nichž se skrývá nějaké moudro, poznatek, názor, poučení... A třeba některým dnes již nerozumíme, ačkoli v minulosti, "v jiném světě", mohly mít velký význam.
Předpokládáme, že vznikaly na základě nějakých skutečných událostí. Vyprávění o nich se předávalo zprvu ústně a až později byly zachyceny písemně. Během tradice byly "zpracovávány" vypravěči tak, aby byly zajímavé (nebo aby sám vypravěč upoutal pozornost a vypadal zajímavě on). Samozřejmě, že byly i prostředkem v mocenském boji a tak jejich podoba byla ovlivňována "politickou" situací v té které době. Jako příklad z našich, ne zas tak dávných, dějin - pověst o Janovi z (Ne)Pomuku nebo o Vítězství pracujícího lidu. A což teprve texty staré i několik tisíc let?


Avatar uživatele
Registrovaný

Ne

Doplňuji:
To, že byl někdo prohlášen za svatého (učinil nějaký zázrak), nemůže přeci znamenat, že byl dokonalý a neudělal nikdy nic špatného.


Avatar uživatele
Registrovaný

Ano


Avatar uživatele
Zlatý

Jiná možnost

žádný není svatý, to si jen myslí ,že je
takovým věcem absolutně nevěřím


Avatar uživatele
Registrovaný

Ano

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 5198
Zlatý Drap 3302
Zlatý led 2338
Zlatý Kepler 2202
Zlatý marci1 1800
Zlatý ivzez 1397
Zlatý quentos 1293
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý mosoj 987
Zlatý zjentek 936

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.