Kelt

Je sůl nad zlato? A které konkrétně?

Ve známé pohádce jde o hodnoty lidské, jde o to ukázat, že pokud se člověk nemůže najíst, je mu hmotné bohatství na nic. Ale mne zajímá tato otázka z jiného hlediska. A to obchodního. Zlato Au má určitě nějakou hodnotu za kterou se prodává, kupuje na trhu a kolik se platí za 1 gram. No a sůl není pouze potravinářská sůl chlorid sodný NaCl, ale na místě kationtu a aniontu mohou být jednoduché i komplexní ionty. Můžete mi někdo uvést nějaký příklad takové soli, která je dražší než zlato. Ale ta sůl by měla být stálá aspoň za určitých podmínek. Předem tedy vylučuji takové, které by obsahovaly radioaktivní izotop a dále takové , které by byly stabilní za těchto mimořádných podmínek (Teplota blízká absolutní nule, vysoké magnetické pole a podobné). Samozřejmě, že ta látka musí existovat. Nevíte o nějaké, nebo nemáte odkazy? Děkuji.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Tak ceník v hlavě nemám a hledat jsem líný. Ale od boku bych vypálil např. RhSO4 – pokud by byl dostatečně čistý (vhodný k pokovování) by svojí gramážní cenou zlato překonat mohl. Čisté Rhodium ZCELA JISTĚ! :)

Další odpovědi
annas

Toto úsloví vzniklo v dávné minulost., jde samozřejmě o nadsázku tak, jak je to uvedené v pohádce. Navíc šlo o sůl jedlou.

"Sůl je pro lidský organismus důležitější než zlato, takže v tomto směru nad zlato je. Ale pohybujeme-li se v otázkách ceny za gram, pak NaCl těžce prohrává, neboť gram této dochucovací suroviny můžeme pořídit za pouhých 0,005 Kč. Soli je hodně a její těžba je relativně snadná. Na roztomilou Marušku z pohádky se pro její lásku k tatínkovi rozhodně nemůžeme zlobit a panu králi upřímně přejeme celý věrtel soli, kopec soli, horu soli,

ale z finančního hlediska sůl nad zlato opravdu není."

https://zoomma­gazin.iprima.cz/za­jimavosti/co-vsechno-je-nad-zlato-platina-i-drogy

Jsou jiné věci, které jsou nad zlato … obrazně i skutečně

https://zoomma­gazin.iprima.cz/za­jimavosti/co-vsechno-je-nad-zlato-platina-i-drogy

„Sůl měla v průběhu historie rozličné funkce a využití. I když některé způsoby využití soli postupně zanikly a do dnešních dnů se nedochovaly, je sůl stále dobrým pomocníkem.“

O významu soli se mluví v i v bibli.
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-rika-potrebujes-to-jako-sul-jak-to-vzniklo

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/dobra-rada-ci-sul-nad-zlato-jak-porovnat-kurs-zlata-a-soli-proc-se-rika-zlaty-nikoliv-slany-clovek-jak-chapete

"Sůl nad zlato? Vždyť na rozdíl od zlata je možné si sůl vyžebrat. " Jan Sobotka

https://books­.google.cz/bo­oks?id=aIVJDltCBGgC&pg­=PA79&lpg=PA79&dq=dJan+s­obotka+aforis­my+o+soli&sou­rce=bl&ots=IV­b8OIyh9b&sig=A7R­5cC6XulJI0zk9kYx­SAJKyijQ&hl=cs&sa=X­&ved=2ahUKEwi­Iw-P7xuPfAhXPYlAK­HVCMAu8Q6AEwDXo­ECAEQAQ#v=one­page&q=dJan%20­sobotka%20afo­rismy%20o%20so­li&f=false

"Kdysi ale všechno bylo jinak a sehnat sůl nebylo vůbec jednoduché. Její cena i spotřeba začala prudce stoupat zhruba před čtyřmi tisíci lety. Tehdy se používala ke konzervaci potravin.

Filip: Přesto byla sůl tak vzácná, že se používala jako platidlo. Ještě římští vojáci dostávali žold v podobě soli.

Tereza: A odtud také anglické slovo plat – „salary“, které pochází z latinského sůl – „sal“.
ttps://www.ces­katelevize.cz/po­rady/101213595­57-port/tagy/sul/441-sul-nad-zlato/

Nad zlato byla sůl jedlá, jiných solí se to netýkalo.

"Kilo soli může stát pětikorunu i tisícovku. Proč je mezi druhy soli takový rozdíl?

https://styl.in­story.cz/2286-kilo-soli-muze-stat-petikorunu-i-tisicovku-proc-je-mezi-druhy-soli-takovy-rozdil.html

Sůl, která je dražší než zlato, nikoliv nad zlato,. je možná koloidní zlato, které e vyrábí chemickou cesto z chloridu zlatitého.

Kepler

Ano, alien má pravdu, alespoň mezi komerčně využívanými kovy. Dražší než zlato je platina a rhodium je dražší, než platina. https://www.dru­hotnesuroviny­.cz/zpravodaj/nej­drazsi-drahy-kov-na-svete-se-stava-jeste-cennejsim-a-je-ho-nedostatek

aliendrone

annas>>> Je to JASNÉ! Vaše nepochybně impozantně vyčerpávající odpověď na NĚCO JINÉHO je nepopiratelný DŮKAZ, že jste se zapojila spolu s led do komplotu na likvidaci světa, vesmíru a především Aliendrona!

Každý ví, že co se na takových spikleneckých sabatech provozuje za všelijaké origie… ogrie… prostě SPROSŤÁRNIČKY, alkohol teče proudem, bílý prášek ve výšce nosu poletuje vzduchem přehazován lopatami – a následkem všeobecné vyčerpanosti z prožitých bakchanálií je VAŠE ODPOVĚĎ!! ;) :D :D

Ale moc se neradujte – až přijde alienní invaze (jejímž jsem předvojem), tak speciání úderné týmy aliencommandos ode mne BUDOU vědět, kam se obrátit jako první! Zachráníme celé lidstvo (a vyhubíme si ho sami později)! ;) :)

Přitom jste na mne působila TAK seriózním, vyrovnaně korektním a pracovitým dojmem – a teď TOHLE!! No TOTO!?!? ;) :D :D