Rokio

Je stoprocentně dokázáno, že Jidáš Iškaroitský zradil Ježíše Krista?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
annas

jiná odpověď

Podle evangelií Nového zákona Jidáš zradil Ježíše. O jeho životě se moc neví, zajímavé je jeho přízvisko Iškariotský. Jinak jen úvahy.

Evangelia uvádějí, že k penězům měl osobitý vztah a popisují jej jako lakomce i jako zloděje. Všechno, co se objevuje o Jidášovi, jsou jen dohady.

"Evangelium podle Jidáše
Starověký 62 stránkový rukopis na papyru byl objeven v egyptském al Minjá v padesátých či šedesátých letech dvacátého století. Pak se krátce ocitl ve Švýcarsku a dalších dvacet let ležel v trezoru v USA. Teprve koncem devadesátých let byl zjištěn jeho obsah a v roce 2001 jej zakoupila švýcarská nadace Maecenas, která v současnosti připravila jeho překlad. Text psaný v dialektu koptštiny vyjde v německé, anglické a francouzské verzi.

O dokumentu, který již před téměř dvěma tisíci lety zasel spory mezi první křesťany, se vědělo, že existuje. Text je sice starý, ale ne z doby Jidášova života."

Objevuje se několik otázek, proč Jidáš zradi atd. . Máte-li zájem, přečtěte si podrobnosti v odkazu

http://druido­va.mysteria.cz/HIS­TORIE/JIDAS.htm

Ale historikové, kteří čtou mezi řádky evangelií, Jidášovu „zradu“ vidí jinak.

"I přes nepřátelství, jaké evangelia Jidášovi (a také Židům) prokazují, existují ovšem doklady o tom, že Jidáš mezi ranými křesťany neměl špatnou pověst a nebyl považován za zápornou postavu

http://orienta­lismus.cz/tex­ty/Jidas.html

Další odpovědi
Drap

jiná odpověď

Přímé, ano průkazné důkazy nejsou. Vychází se v těchto věcech z bible a z nalezených svitků

Roman71

ano

Jaký bys chtěl ještě jiný důkaz, kromě záznamu historických událostí očitými svědky? Samozřejmě, že by úplatek za zradu farizeové popřeli i dnes, aby nenesli vinu. Po tom co si Jidáš uvědomil svůj čin, přinesl zpátky peníze za zrazení Ježíše, odmítli je farizeové přijimnout zpět. Takže je nakonec Jidáš hodil úplatek do chrámového nádvoří a šel spáchat sebevraždu. Za peníze nakonec farizeové koupili pole, které je pojmenováno jako „pole krve“.

independent

jiná odpověď

kdyby ho nezradil, nemohli bychom být dneska spaseni.

dubraro

ne

Dokázáno, podle dnešních měřítek, není. Těžko za 100% důkaz považovat text, sepsaný o desítky let později na základě vzpomínek pamětníků a následně mnohokrát upravovaný a překládaný.

ivzez

ne

Ne.

Nelze dokázat, jestli jedna vymyšlená postava
(ne)zradila jinou vymyšlenou postavu.