kokos23

Je stejná minimální mzda pro invalidy jako pro normální pracující?

Je stejná minimální mzda pro invalidy jako pro normální pracující? Děkuji

Nejlepší odpověď
www

Pokud nemá invalida omezené pracovní uschopnění pro vykonávanou práci, je minimální mzda stejná.

Další odpovědi
da ny

Ještě nedávno (pokud se něco nezměnilo) to fungovalo tak, že poživateli ID III.stupně náleželo ze zákona minimálně 50% mzdy na stejném pracovním postě, za stejně kvalitně odvedenou práci a počet odpracovaných hodin – od zdravého kolegy.
Možná tedy i 1/2 minimální mzdy.
Vždy záleží na zaměstnavateli, jak zaměstnance zaplatí :).
Ve státním sektoru se takový zaměstnanec (III.st ID) vždy dočkal poloviční mzdy.

Záleží tedy na důvodech, pro které byl přiznán ID III..st. (- v zásadě 2 druhy)
Tedy např. osoba není ze zdrav. důvodu schopna vykonávat své původní povolání (soustavné studium – podle vzdělání/oboru). Je nevidomá, hluchá apod. Je však schopna vykonávat „alespoň“ nějaké povolání, třeba pomocnou práci – která neodpovídá výši vzdělání.
ID je pak chápán jako kompenzace snížených možností na uplatnění na pracovním.
trhu.

.....„pokud někdo má chronické bolesti zad, tak by neměl být schopen sedět v práci osm hodin u počítače. Obvykle takoví lidé nemohou ani vykonávat nejrůznější fyzicky náročná zaměstnán“
zdroj:http://www.in­varena.cz/?p=5379

ivzez

Není. A není stejná ani minimální zaručená mzda.
Pro poživatele ID je minimální mzda nižší bez ohledu na stupeň ID.

Minimální mzda pro invalidní činí 8.000 Kč,
pro ostatní 8.500 Kč měsíčně.
Rozdíl je ve všech skupinách prací.

Jenom nevím, jestli šlo o záměr,
nebo jestli poslanci „zapomněli“
na část obyvatel …