maschin

Je starokladrubský kůň ušlechtilejší a vznešenější než lipicán?

Co myslíte?

Nejlepší odpověď
annas

Co si myslím já, není rozhodující, protože se tolik v koních nevyznám. Ale našla jsem informace o tom, že starokladrubský kůň je zřejmě víc ceněný.

"Starokladrubský bělouš se v českých zemích kontinuálně chová po více než čtyři sta let. V roce 1579 založil císař Rudolf II. v Kladrubech nad Labem dvorní hřebčín, který měl dodávat majestátní kočárové koně, tzv. galakarosiéry, pro ceremoniální účely dvora. K tomu se typově nejvíce hodili španělští koně, kteří se proto stali základem starokladrubské­ho chovu.

Původně byli starokladrubští koně chováni v různých barevných variantách (hnědáci, ryzáci, plaváci, strakáči, isabely). Od konce 18. století se chov koní ustálil na dvou barvách, na barvě bílé (bělouši) a černé (vraníci).

Starokladrubský kůň spolupůsobil i při vzniku některých ras koní, zejména Nonius a koně lipického. Hřebčín Lipica a Kladruby nad Labem se vzájemně doplňovaly chovným materiálem, a to nejen plemeníky, ale i klisnami."

Více v odkazu

https://www.fa­vory.cz/cs/his­torie/

"Starokladrubský kůň je světovým unikátem, nejen díky svému původu, ale i úspěšnou snahou chovatelů o vzkříšení původního českého plemene. V roce 1995 byl starokladrubský kůň přijat za kulturní památku a v roce 2002 byl za kulturní památku označen i hřebčín v Kladrubech

Díky tomu je starokladrubský kůň jediným živým tvorem na světě, který je pod památkářskou ochranou. Toto ocenění nemají ani Lipicáni španělské školy ve Vídni."

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Starokladrub­sk%C3%BD_k%C5%AF%C5%88