Frogman

Je správně „ze skály“, nebo „se skály“?

Jde přeci o pravidlo SHORA DOLŮ, takže by měla být v pořádku spojení typu: spadl s kola, pád se skály, uklouzl se střechy, sletěl se stromu…
Proč ale všude vídám psát Z místo S? Je pravda, že ten druhý pád to dost plete, ale že až takhle hodně, nebo se pletu já?

A co takhle text v písničce: „Vyletěla holubička ze skály“. Kdyby holubička letěla jen horizontálně, tak proč ne, ale podle následujícího textu se s největší pravděpodobností pohybovala i diagonálně, takže mě víc nutí tam napsat „se skály“.

Podobně je to jako se slovem „zhlédnout“. Nevím jak ostatní, ale já na internetu filmy „zhlížím“, ne „shlížím“. Např. na Youtube se videa zhlíží normálně, ale skoro všude jinde bych si asi musel nejdřív před spuštěním stoupnout na stůl, abych video mohl doslova shlédnout. (trocha srandy) :DD

PS: Proč není správně „se shora“, ale jen „ze shora“, shora a seshora?

Nejlepší odpověď
annas

Upřesním.

1. Užití předložky z(e) v 2. pádě je vždy správné.

@Jenže předložka s(e) není zastaralá, připouští se jako možnost v těch případech, kdy pisatel chce vyjádřit směřování pohybu s povrchu pryč nebo shora dolů.

Jak poznám,odkud jsem vzal knihu – když jsem ji vzal ze stolu? Ležela v zásuvce, nebo na stole? Takže v tomto případě je vhodnější použít předložku se. stolu.

Opakuji – kdykoliv můžete použít předložku z(e), nebo kvůli přesnějšímu rozlišení dodržet staré pravidlo – shora dolů.

@Ale v současnosti se toto pravidlo považuje za zastaralé.Omlouvám se za starší informaci.

2. Rozlišení předpony s nebo z u slovesa – s/zhlédnout, s/zhlížet zůstává.

Když jsem na kopci, dívám se shora dolů, takže shlížím na krajinu kolem.

Jestliže se dívám na film, dívám se na něj přímo, takže film zhlížím.

3. Vyletěla holubička ze skály. Sloveso vyletět má jeden z významů – odněkud vzlétnout, tedy dostat se ven.

Z toho plyna, že holubička byla někde uvnitř skály, nikoliv na povrchu.

Další odpovědi
quentos

Pokud jde o směr dolů ze skály, je správně obojí, jen varianta „se skály“ je považována za zastaralou. A ano, to Z je právě kvůli druhému pádu. Ta holubička ale přece neletěla dolů (už samotné „vyletěla“ evokuje směr nahoru), už z toho titulu by zde „s“ nebylo logické.

Zato v případě shlédnout vs. zhlédnout máte naprostou pravdu. Filmy se zhlíží, shlíží se seshora dolů. (Že ty filmy všude vídáte se S, je vlivem výslovnosti, tzv. progresivní asimilace, a taky tím, že mladí lidé nečtou.)
Shora a seshora budou nejspíš ustrnulé spřežky, zatímco „ze shora“ bude mít důvod opět v 2. pádě.

Smackdown

Přečti si 7 pádů.

ivzez

Mně sloveso vyletět (předpona vy-) evokuje
směr zevnitř ven → psala bych z → ze skály.

Dochy

„ze skály“ nebo „se Skály“.
Předložka „se“ v 2. pádě je tak zastaralá, že se mi bytostně příčí (přestože jsem našel nějaká pravidla, která ji připouští – pochybuji že bych to našel v orginálu Babičky, ale nevylučuji). Pravidlo „s – dolů“ je pro předpony.

annas

Ale v některých zdrojích se stále s uvádí jako aktuální.
http://www.pra­vidla.cz/vice/pre­dlozky-a-predpony-s-z/?kapitola=4

Dochy

Annas:
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=111
„I v těchto případech je však základní předložka z, psaní s chápeme jako silně zastaralé.“

annas

Máte pravdu, došlo ke změně. Neověřovala jsem. Děkuji.

annas

Doplnila jsem ve své odpovědi.

Frogman

Smackdown, pády umím, díky za tip. Ale znáš ty pravidla pro psaní S? :)