Putin

Je správně psát „transplantovat tělo“ nebo „transplantovat hlavu“?

Nejlepší odpověď
annas

Vysvětlení najdete v odkazu.
http://techne­t.idnes.cz/tran­splantace-hlavy-canavero-d2g-/veda.aspx?c=A150303­_174646_veda_pka

" Do dvou let uřízneme člověku hlavu a zachráníme mu život, těší se Ital…"

„Italský chirurg Sergio Canavero z Turína věří, že do roku 2017 se transplantace hlavy uskuteční i na lidech. Poprvé svůj projekt představil už v roce 2013. Nyní v názorovém článku pro časopis Surgical Neurology International popsal podle něj realistický scénář, jak lidskou hlavu pacienta oddělit a především jak ji připojit ke zdravému tělu dárce.
"Proč uříznout hlavu?
Cílem transplantace je kromě vědeckého přínosu možnost dát nemocnému či zraněnému člověku nové zdravé tělo.
Zároveň představuje transplantace významnou metu, která může přinést nové poznatky v oblasti regenerace míchy a nervů.“
atd.

Projděte si diskusi čtenářů, názory se různí.
Např. Marie Koucká

" Z jednoho těla můžete zachránit čtyři a více lidí. Další bod je ten, že přes těžkou imunosupresi, aby nedošlo k rejekci (odloučení), může kdykoliv pacient zemřít na rozsáhlé kontraindikace a orgány budou dále nepoužitelné. Pak jsem si všimla jedné zásadní věci, kterou mylně interpretují všechna média: Jedná se vždy o transplantaci těla, nikoliv o transplantaci hlavy. Vždy budete k hlavě transplantovat tělo. Hlava je naše identita a zachraňujete hlavu, tedy transplantujete k hlavě tělo. Opačné vyjádření je neodborné a obrácená kauzalita. Z odborného hlediska je to podobné jako tvrdit, že pacientovi pomůžete tím, že mu vyměníte hlavu :) Myslím, že by už mu poté bylo všechno jedno :) Určitě si zakládáte na přesné terminologii v této sekci, tak jen taková malá technická připomínka. "

http://techne­t.idnes.cz/dis­kuse.aspx?iddis­kuse=A150303_1­74646_veda_pka

Další odpovědi
gecco

Správně by bylo „transplantace těla“ – vždy se transplantuje orgán člověku (transplantace jater, ne transplantace Karla Nováka)…
😉
Ale v titulcích můžeš potkat leccos…
😉

marci1

Používá se termín „transplantace hlavy“, dle názorů některých lékařů by bylo lépe říct „transplantovat lidské tělo k hlavě.“