souhlasím

Je správně psáno láhev nebo lahev?

Co je pravopisně správně nebo jak se od sebe liší láhev a lahev?

Nejlepší odpověď
annas

Správné je láhev, -hve ž. (7. j., mn. 2. lahví, 3. lahvím, 4., 5. láhve, 6. lahvích, 7. lahvemi)
Krácení samohlásky je pak v odvozeném slově lahvička, lahvový (ale i láhvový).

Tvar lahev je doložený jen ve staročeštině, tehdy existovaly obě varianty lahev i láhev.
Doplňuji:
Omlouvám se. Podívala jsem se ještě do PČP, ta na rozdíl od starších, připouštějí obě varianty: lahev i láhev, tedy i skloňování s dlouhým „a“.

Další odpovědi
Ar

My „skalní“ češi říkáme FLAŠKA. :)

terry

Správně je láhev. Při skloňování se pak á zkracuje.
Čím by se měla lišit?

tom004

láhev

annas

I když výraz znám, prověřuji ve slovnících nebo pravidlech. Neuvědomuji si, že bych v okolí slyšela tvar lahev.

SSJC, PSJC i SSČ uváděly jen tvar láhev. Historický slovník tvar lahev i láhev.

Proto jsem chtěla zkontrolovat slovo ještě v novějším vydání PČP, jenže omylem jsem klikla. Takže nová pravidla zavedla některé dublety: citron i citrón , ozon i ozón atd.

Pro kontrolu ostatním vkládám ještě odkaz z internetových pravidel:

láhev i lahev ž., jedn. 2. láhve i lahve atd., 7. láhví i lahví, mn. 1. láhve i lahve atd.

http://www.pra­vidla.cz/hledej­.php?qr=l%E1hev