nyjono

Je správně probděná nebo probdělá noc?

Nebo jsou správně oba tvary?

Nejlepší odpověď
annas

Uvedl jste dva tvary. Dnes je správný jediný, a to probdělá noc.
Tvar probděná noc se používal v minulosti, ale nevím. do které doby.

Pro zajímavost

Přídavné jméno pro-bdělý, je odvozené od minulého času slovesa pro-bdít, tedy pro-bděl.

Příčestí činné – pro-bděl, příčestí trpné – pro-bděn.

Probděl celou noc x celá noc byla probděná. Tento tvar se uváděl ve starších slovnících tedy probděná noc.

Jenže probděl jsem noc –znamená výsledek ukončeného děje – už dál nebdím, skončil jsem = tedy je správně probdělá noc, i když jde o pasívní spojení – noc byla probděná.

Týká se tzv. přechodných sloves, která mají předmět ve 4. pádě.

Šmilauer, V. (1971): Novočeské tvoření slov. Praha: Státní pedagogické nakladatelst

Další odpovědi
Kepler

Správně je jen „probdělá“, výraz „probděná“ slovník ÚJČ nezná.
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=probd%C4%9Bl%C3%­BD

Edison

Už jsi to první někdy někde slyšel? Já teda ne… Takovýchto podivností se najdou spousty. Mohu začít třeba slovem „čarodejnice“, pokračovat „srdcovou záležitostí“, „spoustu dalších“ takových nesmyslů. Jka se ale zdá, tak záleží na kontextu. Jkdyž řeknu, že jsem probděl noc, bude probdělá. Pokud to bude ale více neurčité, nevztahující se ke konkrétní osobě, asi může být i probděná.